پایگاه اینترنتی رسمی خانه خورشید
Header

اعتیاد پنهان( ترامادول )

اعتیاد بیماری همه گیر و رو به افزایشی است که به تصور بسیاری از مردم همان مصرف ماد ه مخدر اس ت . اما واقعیت به جز این است یکی از انواع بسیار نگران کننده اعتیاد در جهان امروز اعتیاد پنهان یا همان اعتیاد به مصرف خودسرانه داروهایی است که احتمال وابستگی و اعتیاد دارن د . فرهنگ دست کاری دارو و استفاده سر خود دارو در خیلی از خانواده ها پذیرفته شده است و شماری از خانواده ها پذیرفته شده است و شماری از خانواده ها از دوران کودکی مصرف خودسرانه دارو را با رفتار عملی به فرزندشان می آموزن د . مصرف دارو بدون تجویز پزشک علاوه بر عوارض خطرناک و برگشت ناپذیر جسمی و روانی خود می تواند سرآغازی برای اعتیاد باشد این داروها انواع متعددی از داروهای خواب آور گرفته تا انواع داروهای مسکن دارن د . یکی از داروهایی که مصرف خودسرانه ی آن در چند سال گذشته رایج شده ترامادول (بیومادول) است.

ترامادول نوعی مسکن صن ا عی از دسته ضد دردهای شبیه داروهای مخدر یا اوپیوییدی است که در پزشکی جهت تسکین دردهای متوسط تا شدید به کار می رو د . تأثیر ترامادول به خصوص بر روی رسپتور اپیوییدی است که علاوه بر این از باز جذب سروتونین و نوراپی نفرین نیز جلوگیری می کند.

اشکال دارویی این ماد ه که در بازار دارویی ایران موجود است شامل قرص و کپسول 50 و 100 ملی گرم و آمپول 100 میلی گرم در هر میلی لیتر اس ت . این دارو به صورت خوراکی یا تزریقی در دردهای نسبتاً شدید حاد یا مزمن از قبیل دردهای بعد از عمل جراحی و دردهای سرطانی استفاده می شود.
آمار مصرف بی رویه و بدون تجویز پزشک این « ترامادول » متأسفانه در طی سال های اخیر به دلیل خاصیت نشئه آور دارو در بین جوانان ایرانی رو به افزایش است و بسیاری از افراد ناآگاه و معتادان، دچار سوء مصرف این دارو و اعتیاد به آن شده اند.

علایم و عوارض مصرف ترامادول:

خاراندن بدن به ویژه بینی
پرحرفی
پس از گذشت یک روز بروز حالات عصبی، کلافگی و خمیازه
بی خوابی یا خواب زیاد
تهوع
گنگی و گیجی
سرگیجه
یبوست
تعریق
کاهش فعالیت سیستم تنفس
دیدن حالات غیر عادی
افت شدید فشار خون
مشاهده پروتیین در ادرار
کاهش هموگلوبین خون
افزایش آنزیم های کبدی
افزایش فشار داخل جمجمه

شایع ترین عوارض گزارش شده

تهوع
استفراغ شدید
کاهش فشار خون

(Overdose) علایم مسمومیت با دارو

تنفس سطحی و کم عمق
خواب آلودگی
کاهش ضربان قلب
پوست سرد و مرطوب
ضعف
احساس سبکی سر
سردرد و سرگیجه
تحریک سیستم عصبی مرکزی
افسردگی
تهوع و استفراغ
یبوست
تشنج و کما

در بیماران با سابقه صرع و تشنج و بیمارانی که خطر بروز تشنج در آن ها بالاست (مواردی مانند ضربه قبلی به سر یا در زمان قطع سایر داروها و الکل) احتمال بروز تشنج با ترامادول افزایش می یابد. نگران کننده ترین مشکل ترامادول ایجاد اعتیاد و یا وابستگی حاصل از مصرف بی رویه این دارو است.

علایم قطع ناگهانی ترامادول بعد از مصرف طولانی مدت آن

بی خوابی
تحریک پذیری
تشنج
لرزش
تهوع
استفراغ
درد عضلات و شکم
اضطراب
تعریق
اسهال
توهم
مشکلات تنفسی
درمان

درمان های دارویی
1)تشنج :
یکی از عوارض مصرف یان ماده بوجود آمدن حملات تشنجی در زمان مصرف و یا در ابتدای قطع مصرف این ماده است. مراجعه به پزشک جهت ارزیابی و تجویز داروی مناسب برای پیشگیری از تکرار این حملات به همراه پیگیری مناسب و طولانی.
2)وابستگی به ترامادول:
لازم به گ فتن است اکثر مصرف کنندگان ترامادول با روش سم زدایی در کوتاه مدت قابل درمان می باشن د . ولی مهم ترین نکته در پیگیری مناسب و طولانی به منظور جلوگیری از بازگشت دوباره به مصرف است.

درمان های غیر دارویی:
NARANON و N.A مشاوره و روان درمانی فردی، خانواده درمانی و در نهایت مع ر فی به گروه های خود یاری مثل و…

گرد آوری:
دکتر رابرت فرنام
برگرفته از ماهنامه طب اعتیاد توسط خانم فرناز آقاطاهر