پایگاه اینترنتی رسمی خانه خورشید
Header

اعتیاد زنان

اعتیاد زنان
اعتیاد به خودی خود بیماری مزمن و پیچیده ای است که به عوامل مختلفی بستگی دارد و البته جامعه پیچیده زنان نیز اگر به آن مبتلا شوند پیچیدگی آن دو چندان می شود . به دلیل نقش هایی که زنان در طول زندگی خود دارند و پیچیدگی بیشتر این نقش ها از مردان ، هر عاملی از جمله اعتیاد در این جامعه اهمیت ویژه ای دارد و گرفتاری ها و معضلات این جامعه را بیشتر می کند .
بدلیل نقش زنان در شبکه خانواده و جامعه آسیب های اعتیاد آنان نیز علاوه بر آسیب های فردی که به سلامت خود فرد می رسد آسیب هایی است که به جامعه و خانواده می رسد . اعتیاد در زنان از جهت علل ایجاد آن و شیوع و سیر بیماری پاسخ به درمان با مردان اختلافات بارزی دارند و البته اعتیاد در زنان برای خود فرد معتاد مخرب تر از اعتیاد در مردان است .
از نظر آماری واقعیت موجود اعتیاد زنان بیشتر از آمارهای است که اعلام می شود زیرا که اعتیاد زنان معمولاً دیده نمی شود و آنان بیشتر سعی در پنهان کردن این بیماری دارند مگر در شرایط پیشرفته بیماری و وضعیت وخیم که به مراکز کاهش آسیب و شلترها(سر پناه ) مراجعه کنند و البته اعتیاد زنان در جامعه ما یک واقعیت نا بخشودنی است که اغلب خانواده ها سعی می کنند آن را کتمان کنند و در صورت اینکه اطرافیان موضوع را بفهمند خانواده های زنان معتاد آنان را طرد می کنند و یا همسرانشان آنان را طلاق می دهند و آسیب های آنان به خود و جامعه از این مرحله بیشتر بارز می شود و آنان با توجه به عدم درآمد کافی برای بدست آوردن مواد مخدر مورد احتیاج خود براحتی مورد سوء استفاده قرار می گیرند و یا کارهای ضد اخلاقی انجام می دهند که در این مرحله افزایش تخریب آنان را خواهیم دید و برگشت پذیری آنان به زندگی سالم سخت تر و کمتر می شود .
زنان به عنوان عامل اصلی تربیت فرزندان در این مسئولیت وظیفه مهمی دارند و اعتیاد باعث می شود که این وظیفه مختل گردد و زنان معتاد معمولاً وظیفه مادری خود را به خوبی انجام نمی دهند . فرزندان به همین دلیل در معرض مشکلات روحی و بد رفتاری ها قرار می گیرند .
چون اکثر زنان با بیماری اعتیاد در دوره بارداری هستند یکی دیگر از مشکلات اعتیاد در زنان بارداری آنان است . زنان به دلیل اینکه سعی در مخفی کردن اعتیاد خود دارند در زمان بارداری کمتر بیماری اعتیاد را بیان می کنند و در مراحل اولیه به دلیل جلوگیری از قضاوت دیگران روی مسئله اعتیاد خود سرپوش می گذارند و همین موضوع باعث مشکلات دوران بارداری برای زنان می شود زیرا که مصرف مواد مخدر در دوران حاملگی باعث سقط جنین و رشد نامناسب جنین و جدا شدن زود رس جفت و مسمومیت بارداری و زایمان زودرس نوزاد کم وزن می شود و یا بعد از زایمان به دلیل مصرف مواد مخدر در این دوره بارداری نوزاد دچار علائم سوء مصرف مواد می شود و آسیب میبیند .

دکتر سارنگ