پایگاه اینترنتی رسمی خانه خورشید
Header

مرداد ماه ٩٣


ماهنامه خانه خورشید
داخلی – شماره بیست و سوم – مرداد ماه 93

سخن سردبیر :
بر خاطر ما ، گرد ملالی ننشیند . آیینه صبحیم و غباری نپذیریم .
ما چشمه نوریم ، بتابیم و بخندیم . ما زنده عشقیم ، نمردیم و نمیریم .
همصحبت ما باش که چون اشک سحرگاه ، روشندل و صاحب اثر و پاک ضمیریم .
” رهی معیری ”

خداوند در وجود حیوانات و پرندگان نیرویی برای حفظ بقا قرار داده است که در زمان هایی از سال برای خود لانه بسازند تا بتوانند خود و فرزندان شان را در برابر تغییرات آب و هوا ، شکار شکارچیان ، سیل و آتش سوزی جنگل ها و … محافظت کنند . انسان ها هم در این ویژگی با سایر موجودات شباهت دارند . مسکن انسان اولیه در غارها و ساختن کلبه ها بود و انسان کنونی با افزایش جمعیت و پیشرفت تکنولوژی شهرنشینی ، ساختن اتاق های تودرتو و سپس ساختمان های بلند و کوتاه را برای زندگی انتخاب کرده است. بنابراین برای انسان نیاز به داشتن پناهگاه و مسکنی امن غیرقابل انکار است. مازلو روانشناس انسان گرا، مسکن و سرپناه امن را یکی از نیازهای اولیه بشر می داند .
آیا هرگز شب ها از ارتفاع به شهرمان نگاه کرده اید . شهری پر از ساختمان ، با پنجره ها و چراغ هایی روشن و خاموش . اما در همین شهر هستند کسانیکه توانایی داشتن اتاقی امن برای خود و خانواده شان را ندارند و همین عامل ممکن است مسیر زندگی شان را به جاده ها و پرتگاه های پرخطر باز کند. داشتن سرپناه و پناهگاه امن یکی از عواملی است که دختران و زنان را در برابر آسیب های اجتماعی حفظ می کند .
در مرکز ما هم تجربه نشان داده است که داشتن مسکن در روند بهبودی زنان بی تاثیر نبوده است و آنها را از دوباره پناه آوردن به مواد واثرات سوء آن دور می کند و باعث می شود که پاکی آنها تداوم بیشتری داشته باشد .

مسکن برای اکثر مددجویان ما به داشتن اتاقی در زیرزمینی تاریک یا در حیاطی که اتاق های دیگرش هم ساکنانی کم درآمد ، آسیب دیده و سوء مصرف کننده هستند با پرداخت اجاره به مالک خلاصه می شود اما در بیشتر موارد شرایط اقتصادی آنها به گونه ای است که توانایی پرداخت این هزینه را هم ندارند و پس از مدت اندکی از اتاق خالی از وسایل حداقل زندگی هم طرد می شوند .

آری باید بیاد داشته باشیم که در این شهر شب ها برای همه یکسان صبح نمی شود .

در خانه ما چه گذشت !
طبق روال گذشته، مددجویان از حضور و تشخیص آقای دکتر بابک سارنگ مسئول فنی و تجویز متادون مرکز بهره مند شدند.

12 و 26 مرداد، خانم محمودزاده – متخصص مامایی- برای آموزش و درمان در مرکز حضور یافتند و مددجویان از حضور، تشخیص و درمان ایشان بهره مند شدند .

نسخه های آقای دکتر سارنگ ، خانم دکتر رفیعیان ، دکتر فرزام پروا – روانپزشک داوطلب مرکز و ماما مرکز خانم محمودزاده خریداری شد و داروها به طور رایگان و روزانه دراختیار مددجویان ویزیت شده، قرار گرفت .

– 19 مرداد ،جلسه ماهانه کارکنان مرکز با حضور جمع گرم تمامی همکاران در ساعت 9:30 دردفترمدیریت برگزار شد.طبق روال گذشته همکاران به مشورت گروهی در جهت هر چه بهتر شدن حوزه کاری و شرایط مرکز پرداختند .

– در این ماه هر یکشنبه، طبق روال گذشته ؛ جلسه NA با استقبال مددجویان خانه خورشید برگزار شد.
با تشکر از عزیزانی که از انجمن معتادان گمنام در برگزاری این جلسات شرکت کردند .


– در این ماه هر دوشنبه ، کلاس یوگای خنده توسط خانم جوهرچی داوطلب فعال مرکز برگزار شد.
با سپاس از تلاش های انسان دوستانه ایشان .


سه شنبه هر هفته ؛آقای دکتر فردی راد کارگاه هنر درمانی و نقاشی خود را با حضور گروهی از مددجویان برگزار کردند .
از توجه و لطف ایشان سپاسگزاریم .

در این ماه خانم ها : مهرجردی و الویری جلسات درمانی شناختی – رفتاری فردی را برای زنان مصرف کننده شیشه در قالب طرح پژوهشی برگزار کردند. در این جلسات به مددجویان آموزش های لازم درجهت مقابله با وسوسه و لغزش شیشه داده شد .

در پایان جلسات آموزشی ؛ هدایایی به شرکت کنندگان اهدا شد .

 

گزارش فعالیت های تیم سیّار :
در روزهای زوج هر هفته ، طبق روال گذشته ؛ گروه گشت سیّار در مناطق از پیش تعیین شده علاوه بر پیام رسانی درباره خدمات مرکز به سوء مصرف کنندگان زن و مرد ؛ به توزیع سوزن سرنگ و کاندوم رایگان پرداخته ، مشاوره و آموزش و خدمات بهداشتی از قبیل : پانسمان، توزیع شامپو شپش و گال و دیگر خدمات رایگان ، ارائه می دهند .

گزارش فعالیت های کارگاه حرفه آموزی :
در این ماه،مددجویان مشغول به فعالیت درکارگاه حرفه آموزی مرکز، به دوخت تعدادی ساک خرید ( گلدار و گیپور) ، دستگیره، تکه دوزی روی ساک ها،عروسک بافتنی و… پرداختند.

مددجویان مشغول به فعالیت در کارگاه ، شنبه های هر هفته از آموزش های داوطلبانه دومیل و قلاب بافی سرکار خانم زهرا نصرتی بهره مند شدند . با تشکر از لطف و توجه ایشان .

در کارگاه خانه خورشید مددجویان براساس تعداد موارد تولیدی و مدت حضورشان در کارگاه ، به صورت هفتگی یا ماهانه دستمزد دریافت می کنند .
ضمناً خانه خورشید این آمادگی را دارد که محصولات تولیدی مددجویانش را در بازارچه های پیشنهادی شما و با مشورت با مدیریت مرکز، عرضه کند و به فروش برساند .

– دیگر خدمات مرکز :
– از فروردین 93 تاکنون هر ماه بن کارت های خرید کالا در اختیار مددجویان در شرایط ویژه و در مسیر بهبودی قرار داده شده است .
– دردو ماه گذشته تلاش مدیریت مرکز برای فراهم کردن سرپناه و وسایل زندگی برای مددجویان بهبودیافته از دیگر فعالیت های مرکز بوده است .
– در این ماه خدمات دندان پزشکی نیز از طریق پرداخت هزینه های مربوطه توسط خانه خورشید برای 6 نفر از مددجویان مرکز امکان پذیر شده است .

– مشاوره روانشناسی به طور مرتب با حضور روان شناس مرکز – خانم فرناز آقاطاهر برگزار شد .
مشاوره در زمینه های مددکاری،روانشناسی،طلاق،حقوقی و ارجاع به مراکز بهداشتی- درمانی از دیگر خدمات مرکز در این ماه بود .
– 2 مرداد ،
مرکز میزی برای عرضه و فروش محصولات مددجویانش در سرای محله کاظم آباد داشت .
در ماه مبارک رمضان ، مددجویان بارها غذای نذری و میوه دریافت کردند .
اهداء پوشاک ، لوازم بهداشتی و مواد غذایی خشک و… به مددجویان و اهداء پوشاک، لوازم التحریر، شیرخشک وغذای کمکی کودک رایگان به نوزادان و کودکان تعدادی از مددجویان

“در مرداد ماه” راه اندازی اولین کلینیک دولتی ترک اعتیاد به الکل در کشور !

اولین کلینیک ترک اعتیاد به الکل با مجوز وزارت بهداشت در مرکز ملی مطالعات اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی تهران راه اندازی شد. به گزارش ایسنا ، کلینیک آموزشی ترک اعتیاد به الکل مرکز ملی مطالعات اعتیاد دوشنبه هر هفته فعال است و طی آن تمام خدمات مشاوره ای شامل فردی، مددکاری ، گروه درمانی و خانواده درمانی که برای مراجعان وابسته به سایر مواد ارائه می شود ، در اختیار مراجعان الکل نیز قرار می گیرد .
دکتر محمدرضا سرگلزاری – روانپزشک که به همراه یک دستیار تخصصی ، مداخلات درمانی مورد نیاز را برای مراجعان به کلینیک انجام می دهد ، در خصوص سابقه مراکز ترک اعتیاد به الکل در ایران گفت : چندی پیش با توجه به بالا رفتن مصرف الکل در ایران و افزایش شدت وابستگی به آن وزارت بهداشت به چند کلینیک خصوصی اجازه پذیرش و انجام مداخلات درمانی برای بیماران معتاد به الکل را داد ، ولی این اولین بار است که مرکز دولتی خدمات ترک الکل را به مراجعان خود ارائه می دهد .

                                                     برگرفته از مقاله ای پزشکی از شماره 2338 روزنامه راه مردم

معرفی مددجویان نمونه خانه ما :
دراین شماره کسانی را معرفی می کنیم که بیشتر از بقیه مددجویان برای بهبودی خود و آزمایش های منفی مواد مخدر و محرک تلاش کرده اند .

خانم ها : س ، برسیلی – م ، حسینی – س ، پناهی

زن و شوهری که به هم وفادارند کمتر به بیماری ایدز مبتلا می شوند .


در سن هجده سالگی گول یک مرد را خوردم و چون کسی را نداشتم باعث شد که به مواد آلوده شوم . در زندگی تان به هرکسی اعتماد نکنید تا زندگی خوبی داشته باشید .

دل نوشته ها و ابراز محبت رایگان مددجویان خانه ما :
سوگند عزیزم

خوش آهنگ ترین آهنگ زندگی ام ، شنیدن آهنگ خندیدن توست . دوستت دارم . تولدت مبارک .
                                                                     م ، حلاجی
ریحانه جان
شکفتنت در گرم ترین فصل سال ، گرما و زیبایی زندگی را به ما هدیه داد . تولّدت مبارک.
خاله ات (م ، حلاجی )
حمیدرضا جان
پسرم ، نگاه زیبایت ، زیبایی دنیا را به من هدیه می دهد . تولدت مبارک .                                                                                                                
   م ، خان آباد

گروه فرهنگی خانه خورشید
با مسئولیت سارا جعفری