پایگاه اینترنتی رسمی خانه خورشید
Header

فروردین ۹۳

ماهنامه خانه خورشید
داخلی – شماره نوزدهم – فروردین ماه 93
سخن سردبیر :
بیا که آینه ای بی غبار می خواهم طلوع عاطفه در شام تار می خواهم
ترنمی به زبان فسردگان زمین تبسمی به لب روزگار می خواهم
دلم گرفته ازین ابر آتشین باران نزول رحمت پروردگار می خواهم
اگرچه پنجره ای بر وطن گشوده بهار تمام پنجره ها را بهار می خواهم .
برگزیده ای از کتاب اشعار حمید سبزواری
آمدن فروردین ، عطر بهار و نوروز که بزرگ ترین جشن ملی کشورمان است را نوید می دهد . جشنی که به همراه خود ، چیدن سفره هفت سین و آداب و رسوم خود را دارد . خانه خورشید هم با توانایی ها و امکاناتی که دراختیار داشت به استقبال از سال جدید رفت و در تعطیلات نوروز تعطیل نبود و به ارائه خدمات پرداخت . بار دیگر در گردش روزگار برگی دیگر از فعالیت های خانه خورشید را ورق زدیم و در این فرصت پیش آمده نگاهی به فعالیت های گذشته می اندازیم تا در ادامه راه و هدفمان توانمندتر و باتجربه تر باشیم . حسرت فعالیت های گذشته را نخوریم چون می خواهیم توانمند کردن و کمک به همنوعان را با کمک و یاری دوستان و همراهان مان تکرار کنیم .
در خانه ما چه گذشت !
– طبق روال گذشته ، مددجویان مرکز از حضور آقای دکتر بابک سارنگ – مسئول فنی مرکز بهره مند شدند. ایشان علاوه بر تجویز متادون ، تعدادی از مددجویان را ویزیت کردند.
– در این ماه همچنین ، تعدادی مددجویان از حضور و تشخیص خانم دکتر نسترن رفیعیان- پزشک عمومی داوطلب مرکز بهره مند شدند.
از سرکار خانم دکتر نسترن رفیعیان برای همکاری داوطلبانه ایشان سپاسگزاریم .
– نسخه های آقای دکتر سارنگ ، خانم دکتر رفیعیان ، روانپزشک داوطلب مرکز آقای دکتر فرزام پروا و ماما مرکز خانم محمودزاده خریداری شد و داروها به طور رایگان و روزانه دراختیار مددجویان ویزیت شده، قرار گرفت .
– 17 ،24 و 31 فروردین ،طبق روال گذشته؛ جلساتNA با استقبال مددجویان خانه خورشید هر یکشنبه برگزار شد.
با تشکر از عزیزانی که از انجمن معتادان گمنام در برگزاری این جلسات شرکت کردند.

– 17و 31 فروردین ،خانم محمودزاده- متخصص مامایی- برای آموزش و درمان در مرکز حضور یافتند. تعدادی از مددجویان از حضور، تشخیص و درمان ایشان بهره مند شدند.
-18و25 فروردین کلاس یوگای خنده توسط خانم جوهرچی- داوطلب فعال مرکز برگزار شد. در پایان کلاس ها از شرکت کنندگان با شیرینی پذیرایی شد .
– 27 فروردین ،جلسه گروه متمرکز دررابطه با ( برنامه اجتماع محور پیشگیری از رفتارهای پرخطر جنسی زنان در معرض آسیب) با حضور 16 نفر از مددجویان برگزار شد.

– طبق روال گذشته ، در پایان جلسات آموزشی ؛ هدایایی به شرکت کنندگان اهدا شد.
– تعداد مراجعان این ماه خانه خورشید بیش از 200 نفر بوده اند که هر کدام چند نوبت خدمات دریافت کرده اند .

– دیگر خدمات مرکز :

– پیگیری دریافت شناسنامه ، کارت ملی و دفترچه بیمه برای گروهی از زنان و فرزندان فاقد شناسنامه مرکز و چند مورد بازدید منزل برای تشخیص و رفع مشکلات مراجعان از دیگر فعالیت های مددکار مرکز – خانم زینب شتلی بوده است .
– مشاوره روانشناسی به طور مرتب با حضور روان شناس مرکز – خانم فرناز آقاطاهر برگزار شد .

– مشاوره در زمینه های مددکاری،روانشناسی،طلاق،حقوقی و ارجاع به مراکز بهداشتی- درمانی از دیگر خدمات مرکز در این ماه بود .

– طبق روال گذشته،همه روزه مددجویان چای،میوه و یک وعده ناهار گرم دریافت کردند.

– اهداء پوشاک گرم ، پتو، لوازم بهداشتی و مواد غذایی خشک و… به مددجویان و اهداء پوشاک، لوازم التحریر، شیرخشک وغذای کمکی کودک رایگان به نوزادان و کودکان تعدادی از مددجویان

گزارش فعالیت های کارگاه حرفه آموزی :
– در این ماه،مددجویان مشغول به فعالیت درکارگاه حرفه آموزی مرکز، به دوخت تعدادی ساک خرید، تکه دوزی روی ساک ها،عروسک بافتنی و… پرداختند . مددجویان مشغول به کار در این کارگاه براساس تعداد موارد تولیدی و مدت حضور در کارگاه ، دستمزدشان را به صورت روزانه یا ماهانه دریافت کردند.
طبق روال گذشته ؛ در روزهای شنبه هر هفته ؛ سرکار خانم زهرا نصرتی کلاس بافتنی را برای گروهی از مددجویان علاقمند ، برگزار کردند .
با سپاس از خدمات داوطلبانه سرکار خانم نصرتی .

گزارش فعالیت های تیم سیّار :
– در روزهای زوج هر هفته ، طبق روال گذشته ؛ گروه گشت سیّار در مناطق از پیش تعیین شده علاوه بر پیام رسانی درباره خدمات مرکز به سوء مصرف کنندگان زن و مرد؛ به توزیع سوزن سرنگ و کاندوم رایگان پرداخته و آموزش و خدمات بهداشتی از قبیل : پانسمان ، توزیع شامپو شپش و گال و دیگر خدمات رایگان ، ارائه می دهند .

آیا می دانید قلیان می تواند اعتیادآور باشد ؟
پزشکان در یک مطالعه جدید تاکید کردند که قلیان می تواند اعتیادآور و مضر باشد هر چند بسیاری از مصرف کنندگان خطرات آن را نمی پذیرند. ” تریسی ای بارنت ” از دانشگاه فلوریدا گفت : تنباکوهایی با طعم شیرین و خنک باعث می شوند تا افراد جوان و نوجوان نسبت به استفاده از قلیان به اشتباه باور کنند که مصرف آن خطرات کمی برای سلامتی دارد . وی افزود : یکبار مصرف قلیان می تواند مسمومیت ناشی از مونوکسیدکربن یا دیگر بیماری ها را به همراه داشته باشد که به سل ، تبخال و بیماری های تنفسی محدود نمی شود و مصرف طولانی مدت آن به عامل موثر در ابتلا به بیماری های قلبی و انواع سرطان ها تبدیل شود .همچنین با وجودی که آب یک فیلتر به حساب می آید اما نمی تواند در مقابله با مواد سمی این خاصیت را داشته باشد . طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت مصرف یک بار قلیان حدود 20 تا 80 دقیقه طول می کشد و در این مدت میزان دودی که با مصرف 100 سیگار به ریه می رسد با استعمال قلیان وارد ریه مصرف کننده می شود.

برگرفته از مقاله ای پزشکی از شماره 2241 روزنامه راه مردم

معرفی مددجویان نمونه خانه ما :
در این شماره ماهنامه مددجویانی از خانه مان را معرفی می کنیم که در هفته زن به اردوی پارک و موزه دارآباد رفتند .
این مددجویان در اسفند ماه سال 1392 در مسابقه خاطره نویسی شرکت کرده بودند .
خانم ها (بترتیب حروف الفبا ): ا، بلبلی – م، بهمن یار- س، برسیلی – م ، بخشایش – ف، تهرانی – ل، ترابی – ا، حیدرزاده – م،حسینی – خ، حسانی – ل، حسینی- م، خان آباد- ص،چاوشانی – ل، ژافه وند – ب، ژافه وند- ن،کریمی – م ، فیض رسان – ا، ملکوتی – م، منافی و ا، نورزاده
این اردو با سرپرستی خانم سحر آقایی برگزار شد . با تشکر از ایشان .

دل نوشته ها و ابراز محبت رایگان مددجویان خانه ما :
حسین جان
برایت هر جا که هستی سلامتی و خوشبختی آرزومندم . دوستت دارم . تولدت مبارک .
مادرت (ف،علی بخشی)
احمد جان
پسرم ، لحظه هایی سرشار از آرامش و موفقیت در انتظارت باد . تولدت مبارک .
مادرت (ز، قنبری)

همه چیز ازکشیدن یک نخ سیگار در جمع رفقا شروع شد .

برای پیشگیری از این بیماری به عزیزانمان توصیه می شود،هنگامی که قصد حامله شدن وجود دارد ؛ انجام آزمایش تشخیص HIV بسیار موثر است ( چه برای مردان و چه برای زنان )
گروه فرهنگی خانه خورشید
با مسئولیت سارا جعفری