پایگاه اینترنتی رسمی خانه خورشید
Header

خرداد ٩٣


داخلی – شماره بیست و یکم – خرداد ماه 93

سخن سردبیر :
در این گذرگاه ،
کار تو پیوستن به اردوگاه خوبی ؛ کار تو دل بستن به زیبایی ؛ کار تو گوهر ساختن از سنگ خارا ؛ کار تو لذّت بردن از هر لحظه عمر ؛  کار تو بهتر بودن از دیروز ؛  کار تو شیرین کردن فردا ست . من زندگی را دوست دارم .                                                                                     ” فریدون مشیری “
شاید در شرایط و موقعیت هایی که در آن هستیم مطالبی را خوانده و شنیده باشیم که برایمان تکراری شده باشند اما تکرار این مطالب ممکن است توجه ما را بیشتر کند . در این شماره تصمیم گرفتیم مطالبی کوتاه بنویسیم که هرچند بارها تکرار شده اند اما ممکن است آنها را فراموش کرده باشیم .
در فصل گرما امراض گوارشی از قبیل وبا ، گرمازدگی ، آلرژی های فصلی و مسمومیت ها افزایش می یابند و روند رشد قارچ ها بدلیل وجود گرما و رطوبت بیشتر می شوند . بنابراین رعایت اصول بهداشتی در مصرف غذاها، شستشوی سبزی ها و… ضروری است . آمار مراجعان به اورژانس بیمارستان ها در فصل گرما نشان می دهد که کودکان، سالمندان و افرادی که ضعف جسمانی دارند بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به این بیماری ها هستند . وبا بیشتر از طریق آب آلوده شیوع می یابد و هنوز به صورت یک بیماری کشنده در میان جوامع فقیر دنیا است ، بیماری که حاصل از نوعی عفونت باکتریایی روده کوچک است و در صورت عدم درمان منجر به از دست رفتن آب زیادی از بدن و نهایتا مرگ می شود . از جمله مهمترین راه های پیشگیری از این بیماری ، نوشیدن آب ، شستشوی دست ها ، سبزیجات ، ظروف و…  از آب لوله کشی کلردار یا جوشیده شده است .
در اردیبهشت و خرداد ماه ، بیش از 200  مورد بن خرید کالا از فروشگاه شهروند دراختیار مددجویان نیازمند و واجد شرایط قرار گرفت .
در خرداد ماه خانم ها قنبری ، مجتهدی ، اسدی ، حسانی ، کریمی ، نورزایی ، برسیلی و دلپسند از امکانات خاصی بهره مند شدند، از جمله اینکه 3 نفر کمک هزینه اجاره و رهن مسکن و 5 نفر یخچال دریافت نمودند .

 در خانه ما چه گذشت !
طبق روال گذشته، مددجویان از حضور و تشخیص آقای دکتر بابک سارنگ مسئول فنی و تجویز متادون مرکز و از حضور خانم دکتر نسترن رفیعیان – پزشک عمومی داوطلب مرکز بهره مند شدند.
از سرکار خانم دکتر نسترن رفیعیان برای همکاری داوطلبانه ایشان سپاسگزاریم . ایشان به دلایل انجام سفر و تحصیل تا پایان خرداد با ما بوده اند. هرگز نگاه انسانی و تلاش ایشان را برای بهبود سلامت مراجعان خانه خورشید از یاد نمی بریم .  برایشان هر کجا که هستند آرزوی سلامتی و موفقیت داریم
.

11 و 25 خرداد ، خانم محمودزاده – متخصص مامایی-  برای آموزش و درمان در مرکز حضور یافتند و مددجویان از حضور، تشخیص و درمان ایشان بهره مند شدند .

نسخه های آقای دکتر سارنگ ، خانم دکتر رفیعیان ، دکتر فرزام پروا – روانپزشک داوطلب مرکز و ماما مرکز خانم محمودزاده خریداری شد و داروها به طور رایگان و روزانه دراختیار مددجویان ویزیت شده، قرار گرفت .

– 1 خرداد، مرکز میزی را برای معرفی خانه خورشید و تولیدات مددجویانش در سالن برج میلاد از ساعت17 الی 22 در اختیار داشت.(این میز را خانم ها: سحر آقایی و زینب شتلی اداره کردند .  با تشکر فراوان از ایشان .)  

– 4 ،12 و26خرداد، کلاس یوگای خنده توسط خانم جوهرچی داوطلب فعال مرکز برگزار شد. در پایان کلاس ها از شرکت کنندگان با شیرینی پذیرایی شد.

– 11، 18 و25 خرداد، طبق روال گذشته ؛ جلسه NA  با استقبال مددجویان خانه خورشید برگزار شد.
با تشکر از عزیزانی که از انجمن معتادان گمنام در برگزاری این جلسات شرکت کردند .

سه شنبه هر هفته ؛آقای دکتر فردی راد کارگاه هنر درمانی و نقاشی خود را با حضور گروهی از مددجویان برگزار کردند .

– بازدید از مرکز :
هفتم خرداد، 5 نفر از فرمانداری تهران از مرکز بازدید کردند .   
هجدهم خرداد، 20 نفر از دانشجویان رشته پزشکی دانشگاه آزاد مهمان مرکز ما بودند.

– دیگر خدمات مرکز :
– مشاوره روانشناسی به طور مرتب با حضور روان شناس مرکز – خانم فرناز آقاطاهر برگزار شد .
در پایان جلسات آموزشی ؛ هدایایی به شرکت کنندگان اهدا شد .
مشاوره در زمینه های مددکاری،روانشناسی،طلاق،حقوقی و ارجاع به مراکز بهداشتی- درمانی از دیگر خدمات مرکز در این ماه بود .
همه روزه مددجویان چای ، میوه و یک وعده ناهار گرم دریافت کردند .
اهداء پوشاک ، لوازم بهداشتی و مواد غذایی خشک و… به مددجویان و اهداء پوشاک، لوازم التحریر، شیرخشک وغذای کمکی کودک رایگان به نوزادان و کودکان تعدادی از مددجویان


گزارش فعالیت های تیم سیّار :
در روزهای زوج هر هفته ، طبق روال گذشته ؛ گروه گشت  سیّار در مناطق از پیش تعیین شده علاوه بر پیام رسانی درباره خدمات مرکز به سوء مصرف کنندگان زن و مرد ؛ به توزیع سوزن سرنگ و کاندوم رایگان پرداخته و آموزش و خدمات بهداشتی از قبیل :  پانسمان ، توزیع شامپو شپش و گال و دیگر خدمات رایگان ، ارائه می دهند .

گزارش فعالیت های کارگاه حرفه آموزی :
در این ماه،مددجویان مشغول به فعالیت درکارگاه حرفه آموزی مرکز، به دوخت تعدادی ساک خرید، دستگیره، تکه دوزی روی ساک ها،عروسک بافتنی و…  پرداختند.
مددجویان مشغول به کار در این کارگاه براساس تعداد موارد تولیدی و مدت حضور در کارگاه ، دستمزدشان را به صورت روزانه یا ماهانه دریافت کردند.

یکی از رازهای درمان بیماری ایدز در دل مرجان های دریایی !

متخصصان موسسه ملی سرطان استرالیا موفق به استخراج پروتئینی جدید از مرجان های پًردار شده اند که مانع از ورود ویروس ایدز به سلول های میزبان می شود. متخصصان موفق به کشف پروتئینی به نام cnidarin از مرجان های پردار شده اند که می توانند  از ورود ویروس ایدز به داخل سلول های T شکل جلوگیری کند . این مرحله در واقع مهمترین مرحله تکثیر و گسترش بیماری ایدز محسوب می شود .این پروتئین به صورت انحصاری تنها در یک نوع مرجان نرم مشاهده می شود . متخصصان موسسه سرطان کورین رامسار اعلام کردند این پروتئین با پیچیدن به دور سلول ایدز از اتصال این ویروس با سلول های میزبان جلوگیری می کند و این یک خصوصیت منحصر به فرد است که تاکنون در هیچ پروتئین دیگری مشاهده نشده است . اگرچه این احتمال وجود دارد که در صورت استفاده از این پروتئین با هدف پیشگیری از ایدز ، ویروس  HIV در تقابل این پروتئین مقاوم شود اما با این حال به دلیل این که این پروتئین در مقایسه با سایر روش های درمانی از یک مکانیسم متفاوت در مبارزه با عفونت ایدز استفاده می کند لذا بهره گیری از این شیوه درمانی اختلالی در سایر روش های درمانی مرسوم ایجاد نمی کند .
                                                     برگرفته از مقاله ای پزشکی از شماره2285 روزنامه راه مردم

معرفی مددجویان نمونه خانه ما :

خانم  ز، قنبری مراجع و همکار ما در خانه خورشید به دلیل اینکه تمامی آزمایش های ایشان از نظر مواد مخدر و محرک منفی بوده و تنها متادون مصرف می کنند بعنوان برترین این ماه معرفی می شوند .  ایشان برای برقراری نظم و نظافت مرکز تلاش زیادی کرده اند .

دل نوشته ها و ابراز محبت رایگان مددجویان خانه ما :

مونا عزیزم
دخترم ، لحظه هایی سرشار از آرامش و موفقیت در انتظارت باد . دوستت دارم . تولدت مبارک .
                                                                    مادرت(ل ، قنودی)
سهراب جان

پسرم ، سالروز تولدت مبارک . امیدوارم هر جا هستی سلامت و موفق باشی .
               مادرت(چاووشانی )
دلارام عزیزم
عزیزم ، زیبایی گل را برای زندگی ات و کوتاهی عمرش را برای کوتاهی غم هایت آرزومندم .
تولدت مبارک .       
                                                 مادرت( حیدرنژاد)
………………………………………………

خسته از بیهوده پیمودن راهم . جرمم نادانی است اما بی گناهم . دستم بگیر ای فانوس شب تیره و تارم که با تکیه بر تو به روشنایی امیدوارم .                                                                                                                                                             ( ا، نورزاده )

 

شنا در استخر عمومی و نوشیدن آب از شیر عمومی باعث ابتلا  افراد به بیماری ایدز نمی شود .


در دوران مصرف مواد مخدر زندگی خیلی سخت و فلاکت‌باری را تجربه کردم و زندگی که پس از ترک مواد شناخته و درک کرده‌ام را به‌ هیچ وجه حاضر نیستم از دست بدهم . در دوران مصرف فرزند خردسالم از ساده‌ترین امکانات مثل خوراکی‌های کودکانه و اسباب‌بازی محروم بود .
گروه فرهنگی خانه خورشید
با مسئولیت سارا جعفری