پایگاه اینترنتی رسمی خانه خورشید
Header

خرداد ماه ۹۲

ماهنامه خانه خورشید
داخلی – شماره نهم – خرداد ماه 92

سخن سردبیر :
خرداد ماه ولادت امام علی (ع) را داشتیم . در تقویم کشورمان روز ولادت حضرت علی (ع) به عنوان روز پدر و روز مددکار اجتماعی در نظر گرفته شده است .
دانشکده مددکاری اجتماعی 55 سال پیش توسط خانم ستاره فرمانفرمائیان در ایران تاسیس شد. مددکاری اجتماعی نقش به سزایی در ارتقاء کیفیت زندگی دارد و تلاشش بر این است که تا حد امکان موجب افزایش رفاه انسان ها شود . البته که برای رسیدن به این هدف والا نیازمند حمایت هایی است و با یاری جامعه و دولت می تواند اهداف خود را محقق سازد .
امسال به مناسبت روز مددکار اجتماعی,سازمان بهزیستی و14 نهاد دیگر مانندهرسال بزرگداشتی برگزار کردند . در این مراسم خانم لیلا ارشد , موسس و مسئول خانه خورشید به عنوان مددکار نمونه معرفی شدند و لوح تقدیر به ایشان اهدا شد .
ضمن تبریک این روز به همه پدران زحمتکش و مددکاران اجتماعی فداکارمان , برایشان سلامتی و موفقیت روزافزون آرزومندیم .
همچنین 10 خرداد , روز جهانی بدون دخانیات را داشتیم . به امید اینکه روزی آید که در جهان مصرف کننده دخانیاتی نباشد و جوامع بشری در تمام عرصه های علمی و انسانی در راه کاستن از معضلات اجتماعی , گام های بزرگ تری بردارند .

در خانه ما چه گذشت !

 • خرداد ماه , آقای دکتر بابک سارنگ – مسئول فنی مرکز, پزشک عمومی و متخصص متادون درمانی – علاوه بر تجویز متادون , 42 نفر از مددجویان را ویزیت کردند. نسخه های ایشان توسط مرکز , خریداری شده و دارو به طور رایگان دراختیار مددجویان ویزیت شده , قرار گرفت .
 • خرداد ماه , آقای دکتر نادر مولوی – پزشک عمومی و متخصص متادون درمانی – هفته ای دو روز, بطور داوطلبانه در مرکز حضور داشتند. 75 نفر از مددجویان از حضور, تشخیص و درمان ایشان بهره مند شدند. نسخه های ایشان توسط مرکز ,خریداری شده و دارو به طور رایگان دراختیار مددجویان ویزیت شده, قرار گرفت .
 • 22 خرداد , آقای دکتر فرزام پروا – روانپزشک – بطور داوطلبانه در مرکز حضور پیدا کردند و 24 نفر از مددجویان از حضور , تشخیص و درمان ایشان بهره مند شدند . نسخه های ایشان توسط مرکز , خریداری شده و دارو به طور رایگان و روزانه دراختیار مددجویان ویزیت شده, قرار گرفت .
 • 5 ,12 و 26 خرداد,جلسات NA توسط خدمتگزاران انجمن معتادان گمنام در روزهای یکشنبه, برگزار شد . همه مددجویان مشتاق بهبودی مرکز در این جلسات شرکت کردند .
 • 1 خرداد, خانم فرنازآقاطاهر- روانشناس و خانم زینب شتلی – مددکار اجتماعی , جلسه آموزشی با موضوع (معرفی بیماری هپاتیت , انواع آن و راه های انتقال و پیشگیری از این بیماری) را با حضور 8 نفر از مددجویان , برگزار کردند . همچنین
 •  11 خرداد , خانم آقاطاهر و خانم شتلی جلسه ای آموزشی دیگر با موضوع ( تزریق سالم تر) را با حضور 4 نفر از مددجویان جدید, در کلاس آموزش مرکز؛ برگزار کردند.
 • مثل هر هفته , سه شنبه ها ؛ آقای دکتر فردی راد کارگاه هنر درمانی و نقاشی خود را با حضور گروهی از مددجویان برگزار کردند .
 •  13 , 20 و 27 خرداد , کلاس یوگای خنده توسط خانم جوهرچی در حیاط مرکز برگزار شد . در پایان کلاس ها از شرکت کنندگان با شیرینی پذیرایی شد .
 •  4 , 11 و 25 خرداد , خانم نیّره خادمی کلاس هم خوانی وهم نوایی را بطور داوطلبانه, با حضور تعدادی از شرکت کنندگان برگزار کردند . در تمامی این جلسات آموزش های ارائه شده در جلسات قبلی , برای شرکت کنندگان یادآوری شده و سپس آموزش هم خوانی هدفمند اجرا می شود . همچنین موسیقی باکلام و بدون کلام پخش می شود .
 • 26 خرداد , جناب آقای سراج مدیر کل بهزیستی شهرستان تهران به همراه خانم جوادی معاون محترم امور پیشگیری و فرهنگی سازمان بهزیستی شهرستان تهران , در مرکز حضور پیدا کردند.ایشان از قسمت های مختلف مرکز از جمله بخش متادون درمانی , حرفه آموزی , آشپزخانه , پایگاه خدمات اجتماعی و… نیز دیدن کردند . مسئولان این بخش ها , توضیحات لازم را به ایشان ارائه دادند .
 •  27 خرداد, خانم محمودزاده – ماما مرکز, طبق روال گذشته ؛برای درمان مددجویان در مرکز حضور داشتند. در این ماه 21 نفر از مددجویان , مورد معاینه و مشاوره ایشان قرار گرفتند و خدمات مربوطه را دریافت کردند .
 •  29 خرداد , آقای دکتر سارنگ – مسئول فنی مرکز – جلسه ای آموزشی با حضور بیشتر مددجویان حاضر در مرکز برگزار کردند . در این جلسه درباره متادون با رنگ متفاوت و شباهت دارویی قرص ها از نظر ظاهر , صحبت شد .
  در پایان جلسه به سوالات مطرح شده مددجویان , پاسخ داده شد.

– در این ماه , به زنان اچ آی وی مثبت و خانواده های آنها خدمات مشاوره مددکاری و روانشناسی , پزشکی , درمانی , دارویی , بهداشتی ,مسکن , انجام قراردادهای رهن و اجاره اتاق و… را داشتیم . این خانواده ها, بسته های مواد غذایی خشک دریافت داشتند . از خانم سحر آقایی سپاسگزاریم . ضمناً
– از خانم سرور منشی زاده – مدیر داخلی مرکز- برای هماهنگی , تشخیص و برنامه ریزی هایشان که خانه ما را یاری می کنند , بسیار سپاسگزاریم .

– دیگر خدمات مرکز :
– تعداد زیادی از مددجویان به درمانگاه زنان و کودکان زیر پنج سال ارجاع شدند .
– 16 نفر از مددجویان برای دریافت خدمات چشم پزشکی به بیمارستان فارابی معرفی شدند .
– مددکار اجتماعی مرکز , در این ماه برای تشخیص و رفع مشکلات مراجعان , 3 مورد بازدید از منزل انجام داده است .
– مددکار اجتماعی مرکز , در این ماه همچنان به دنبال دریافت شناسنامه برای گروهی از زنان مرکز که فاقد شناسنامه هستند , می باشند .
– اهدای شیرخشک ,غذای کمکی کودک و پوشک رایگان به نوزادان و کودکان مددجویان
– اهداء پوشاک , لوازم بهداشتی و مواد غذایی خشک و… به مددجویان

گزارش فعالیت های کارگاه حرفه آموزی :
– طبق روال گذشته , کارگاه حرفه آموزی مرکز به سرپرستی خانم ها مولود بشنوایی و سحر آقایی به برش و دوخت تعدادی ساک خرید , ملافه, دستگیره قابلمه , عروسک, قلاب بافی و… پرداخته است . 25 نفر از مددجویان مشغول به کار در این کارگاه بنا به تعداد موارد تولیدی و مدت حضور در کارگاه , دو نوبت دستمزد دریافت کردند .

گزارش فعالیت های تیم سیّار :
– در روزهای زوج هر هفته , طبق روال گذشته – خانم زهره خسروشاهی و آقای میکائیل ایمانی – در مناطق از پیش تعیین شده به سوء مصرف کنندگان زن و مرد ؛ سوزن سرنگ , کاندوم , آموزش و دیگر خدمات رایگان را ارائه و درباره خدمات مرکز به آنها پیام رسانی کردند.

آیا می دانید مصرف مواد مخدر به عنوان “مسکن” منجر به اعتیاد می شود ؟
مدیر دارو و مواد مخدر معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی فسا-خانم دکتر صفورا محبی به افرادی که مواد مخدر را برای تسکین درد و ناراحتی عصبی مصرف می کنند , گفت : شکی نیست که برای مثال مورفین موجود در تریاک جزء بهترین ضد دردهاست و در طی تاریخ نیز به عنوان دارو مورد استفاده قرار گرفته است و در حال حاضر نیز مورفین به عنوان یک ضد درد بیمارستانی کاربرد دارد ولی نکته در اینجاست که برای درمان درد و مشکلات اعصاب , راه و روش علمی و منطقی وجود دارد و مصرف مواد به عنوان مسکن و حلال مشکلات اعصاب پس از تسکین مقطعی در دراز مدت منجر به اعتیاد و مشکلات فراوان ناشی از آن , خواهد شد .
برگرفته از مقاله ای پزشکی از شماره 2074 روزنامه راه مردم

معرفی مددجویان نمونه خانه ما :
در این شماره ماهنامه مددجویانی از خانه مان را معرفی می کنیم که در 26 خرداد پس از پایان جلسه NA , ضمن معرفی و تشویق آنها , بسته هایی حاوی برنج , چای و یا روتختی دریافت کردند .
این مددجویان در سال 1391 بیشتر از بقیه مددجویان , برای بهبود شرایط خود در زمینه منفی بودن آزمایش های مواد مخدر و محرک, تنها مصرف کردن متادون و قطع متادون؛ تلاش کردند .
خانم ها : زهرا اکبری , فرنگیس تهرانی , اعظم جعفری , فاطمه رخشی , ام البنین رئوف , سعیده صادقی , فاطمه علی بخشی , مهناز فیض رسان , فرنگیس قاسمی , مینا بخشایش , آتنا اسدی , مهرانگیز هاشم زاده , زهرا رمضانی , طوبی فتحی رحیم آبادی , فریده اکبری , گل افروز نورزایی ,ام البنین پژمان , نجیبه کریمی , الهام ولی پور, زهرا مرادی , زرین تاج قنبری , ستایش نظر

دل نوشته ها و ابراز محبت رایگان مددجویان خانه ما :

اگر می خواهید محبت خود را به دیگران ابراز کنید با هماهنگی با مدیریت می توانید پیام های خود را در این قسمت به چاپ رسانید .

سهراب جان
پسرم سالروز تولدت مبارک . امیدوارم هر جا هستی سلامت و موفق باشی .
مادرت (چاووشانی )

دلارام عزیزم
دخترم , خرداد؛ ماه تولد زیبایت رو بهت تبریک می گم و شادی و سربلندی را برایت آرزومندم .
مادرت ( حیدرنژاد )

هر زمان به چین و چروک های صورت مادرم نگاه می شوم , در خط و خطوطش وجود خدای مهربانم را احساس می کنم . خدایا چرا ما انسان ها درست زمانی که باید به یادت باشیم , فراموشت می کنیم .خدایا ! دوستت دارم , ما را فراموش نکن.

منیژه نظری
……………………………………………

از داشتن شرکای جنسی متعدد دوری کنید .
این امر خطر ابتلا به اچ آی وی را کاهش می دهد .

مصرف شیشه بعدها توهم , بی خوابی یا اختلال شدید در خواب و بی اشتهایی ایجاد می کند .

گروه فرهنگی خانه خورشید
با مسئولیت سارا جعفری