پایگاه اینترنتی رسمی خانه خورشید
Header

مهرماه ۹۲

ماهنامه خانه خورشید
داخلی – شماره سیزدهم – مهرماه 92

سخن سردبیر :

زندگی جنبش جاری شدن است از تماشاگه آغاز حیات تا به جایی که خدا می داند .
سهراب سپهری
یک سال از انتشار ماهنامه خانه خورشید گذشت . در این یکسال، دشوار کوشیدیم تا فارغ از هر گونه ابهام و به سادگی اتفاقات خانه مان را برای شما خوانندگان عزیز بنویسیم . ما از تکرار روزمره ها گریختیم و همه تلاش خود را به کار گرفتیم تا پا به پای انسان های توانمند وبا تجربه،مرکزمان دریچه ای از نوروامید برای مددجویانمان باشد. اینک کارنامه یکسال خدمت ما حاکی از آن است که شما دوستان با همدلی وهمراهی ما را در رسیدن به هدفمان تنها نگذاشتید .
با آغوش باز پذیرای پیام های زیبا و پر مهر شما عزیزان هستیم .

در خانه ما چه گذشت !
– در این ماه،آقای دکتر بابک سارنگ- مسئول فنی مرکز،پزشک عمومی و متخصص متادون درمانی – علاوه بر تجویز متادون ، تعدادی از مددجویان را ویزیت کردند.
– در این ماه ،آقای دکتر نادر مولوی – پزشک عمومی و متخصص متادون درمانی – بطور داوطلبانه در مرکز حضور داشتند. تعدادی از مددجویان از حضور ، تشخیص و درمان ایشان بهره مند شدند.
– نسخه های آقایان دکتر سارنگ، دکتر مولوی ، روانپزشک داوطلب مرکز – آقای دکتر فرزام پروا و ماما مرکز – خانم محمودزاده توسط مرکز؛ خریداری شده و داروها به طور رایگان و روزانه دراختیار مددجویان ویزیت شده، قرار گرفت .

– در این ماه، جلسات NA توسط خدمتگزاران عزیز انجمن معتادان گمنام در روزهای یکشنبه هرهفته؛ برگزار شد.همه مددجویان مشتاق بهبودی مرکزو آنهایی که قطع مصرف داشته اند، در این جلسات شرکت کردند .
– 2 مهر، جلسه گروه متمرکز در رابطه با (برنامه اجتماع محور پیشگیری از رفتارهای پرخطر جنسی زنان در معرض آسیب) برگزار شد .
– 9 مهر , خانم ریاضی – روانشناس و مشاور – به همراه 8 نفر از گروهش از مرکز بازدید کردند. در ابتدا جلسه ای در اتاق آموزش مرکز برای بازدیدکنندگان برگزار شد. در این جلسه خانم ارشد – مدیر عامل مرکز – ضمن معرفی مرکز و بیان ابعاد مشکلات اعتیاد زنان در جامعه، درباره تجربیات کاری خود در این حوزه صحبت کردند . در این جلسه ضمن پذیرایی از مهمان ها خانم ارشد پاسخ گوی سوالات بودند .
در پایان, بازدیدکنندگان از قسمت های مختلف مرکز از جمله بخش حرفه آموزی ومتادون درمانی بازدید بعمل آوردند و از تولیدات بخش حرفه آموزی نیز دیدن کردند.
– 6 ، 9و 30 مهر،خانم فرنازآقاطاهر- روانشناس مرکز- جلسات آموزش گروه درمانی شیشه با موضوعات: غلبه بر وسوسه ، نحوه ماندگاری در سلامت ، محرک های بیرونی و درونی را با حضور تعدادی از مددجویان ؛ برگزار کردند .
– 10 و 17 مهر ، خانم زینب شتلی – مددکار اجتماعی مرکز- جلسات گروهی کاهش آسیب با موضوع : راه های پیشگیری از بیماری سل و آمیزش جنسی کم خطرتر را با حضور گروهی از مددجویان ؛ برگزار کردند .
– طبق روال گذشته ، در پایان جلسات آموزشی ؛ هدایایی به شرکت کنندگان اهدا شد.

– 15 و 16 مهر ، بمناسبت روز همبستگی با کودکان و نوجوانان در بیمارستان مرکز طبی کودکان ؛ مرکز میزی برای عرضه و نمایش تولیدات مددجویان , از ساعت 9 الی 16 دراختیار داشت . استقبال خوبی از محصولات شد .
خانم : سحر آقایی میز را اداره کردند .
– 1 ،15 و 29مهر،طبق روال گذشته؛کلاس یوگای خنده توسط خانم جوهرچی درمرکز برگزار شد . در پایان کلاس ها از شرکت کنندگان با شیرینی پذیرایی شد .
– شنبه هر هفته، طبق روال گذشته ؛ خانم نیّره خادمی کلاس هم خوانی وهم نوایی را بطور داوطلبانه، با حضور تعدادی از شرکت کنندگان برگزار کردند .
– 14 و 28 مهر ، خانم محمودزاده- متخصص مامایی مرکز- برای درمان مددجویان در مرکزحضور داشتند. تعدادی ازمددجویان از حضور، تشخیص ودرمان ایشان بهره مند شدند.
– 29 مهر ، جلسه ماهانه همکاران مرکز با حضور جمع گرم تمامی همکاران در ساعت 9:10 دردفترمدیریت برگزار شد.طبق روال گذشته همکاران به مشورت گروهی در جهت هر چه بهتر شدن حوزه کاری و شرایط مرکز پرداختند.

– دیگر خدمات مرکز :
– تعداد زیادی از مددجویان به درمانگاه زنان و کودکان در محله ارجاع شدند .
-9 نفر از مددجویان برای دریافت خدمات چشم پزشکی به بیمارستان فارابی معرفی شدند.
– مددکار اجتماعی مرکز، در این ماه برای تشخیص و رفع مشکلات مراجعان ؛چند مورد بازدید از منزل داشتند.
– مددکار اجتماعی مرکز ، در این ماه همچنان به دنبال دریافت شناسنامه برای گروهی از زنان و فرزندان فاقد شناسنامه مرکز ؛ بوده اند .
– اهدای شیرخشک،غذای کمکی کودک و پوشاک رایگان به نوزادان و کودکان مددجویان
– اهداء پوشاک گرم ، پتو، لوازم بهداشتی و مواد غذایی خشک و… به مددجویان.
– 4 مورد مشاوره در زمینه طلاق ،75 مورد مشاوره روانشناسی، 166 مورد مشاوره و پیگیری مددکاری و 195مورد ارجاع به مراکز بهداشتی – درمانی از دیگر خدمات مرکز در این ماه بود .
– طبق روال گذشته ، همه روزه مددجویان چای و یک وعده ناهار گرم دریافت کردند .

گزارش فعالیت های کارگاه حرفه آموزی :
– کارگاه حرفه آموزی مرکز به سرپرستی خانم ها سارا جعفری و سحر آقایی به برش و دوخت تعدادی ساک خرید، ملافه ، عروسک بافتنی و قلاب بافی ، ساخت گل سر و… پرداخته است. 25 نفر از مددجویان مشغول به کار در این کارگاه براساس تعداد موارد تولیدی و مدت حضور در کارگاه، دستمزدشان را به صورت روزانه یا ماهانه دریافت کردند .
همچنین در این ماه , سرکار خانم زهرا نصرتی در روزهای شنبه هر هفته ، کلاس قلاب بافی را بطور داوطلبانه با حضور گروهی از مددجویانی که در کارگاه حرفه آموزی فعالیت می کنند ؛ برگزار کردند . با سپاس از خانم نصرتی

گزارش فعالیت های تیم سیّار :
– در روزهای زوج هر هفته ، طبق روال گذشته ؛ گروه گشت سیّار در مناطق از پیش تعیین شده به سوء مصرف کنندگان زن و مرد ؛ سوزن سرنگ ، کاندوم ، آموزش و دیگر خدمات رایگان را ارائه و درباره خدمات مرکز به آنها پیام رسانی کردند.

آیا می دانید باورهایی غلط درباره ترک مصرف سیگار وجود دارد ؟
در شماره های قبلی این ماهنامه ، در این بخش با چهارباور غلط درباره ترک مصرف سیگار آشنا شدید. در این شماره با دو باور دیگر آشنا خواهید شد .
باور پنجم : برای حفظ سلامتم کافی است تعداد سیگارهایی که می کشم، کم کنم . کم کردن تعداد سیگارهای مصرفی در طول روز، اقدام خوبی است اما این یک راهکار موثر برای از بین بردن عوارض سیگار نیست. حتی اگر روزی یک نخ سیگار بکشید، باز هم سموم آن وارد بدنتان می شود وسلامتتان به خطر می افتد بنابراین بهتر است به طور کلی دور سیگار را خط بکشید و برای ترک تدریجی هم به جای کم کردن تعداد سیگارها ، از چسب یا آدامس های نیکوتین دار کمک بگیرید.
باور ششم: دود سیگار و عوارض ناشی از آن، فقط گریبان خودم را می گیرد . به هیچ وجه این طور نیست. جامعه متخصصان بیماری های ریوی آمریکا اعلام کرده است که سالیانه ۵۰ هزار نفر در این کشور، به دلیل استنشاق دود سیگار اطرافیان خود به کام مرگ کشیده می شوند. متخصصان معتقدند سموم وارد شده به بدن اطرافیان یک فرد سیگاری به مراتب بیشتر از سم هایی است که با سیگار کشیدن، وارد بدن خود او می شود .

منبع : forum.iransalamat.co

معرفی مددجویان نمونه خانه ما :
در این شماره ماهنامه مددجویانی را معرفی می کنیم که برای بهبود شرایط خود در زمینه شرکت منظم و مفید در کلاس قلاب بافی خانم نصرتی بیشتر از بقیه مددجویان ؛ تلاش کرده اند .
خانم ها : ا- جعفری ، خ – صفری ، ا – ملکوتی ، م – بهمن یار ، م – فیض رسان ، ف – علی یخشی ، س – برسیلی و م – هاشم زاده

دل نوشته ها و ابراز محبت رایگان مددجویان خانه ما :
اگر می خواهید محبت خود را به دیگران ابراز کنید با هماهنگی مدیریت می توانید پیام های خود را در این قسمت به چاپ رسانید .

امیررضا عزیزم
عزیز دلم یکی یک دونه مامان , وجودت تکیه گاهی است برای بودنم . تولدت مبارک .
مادرت ( امیری )

مرجان و محسن عزیزم
مهر, ماه تولد زیبایتان را تبریک می گم . امیدوارم همیشه سالم و شاد باشید .
مادرتان (بهمن یار)
عرفان جان
سالروز تولدت مبارک . امیدوارم هر جا هستی ، سلامت و موفق باشی .
مادربزرگت (علی بخشی)
هستی جان
لحظه تولد تو به یادماندنی ترین لحظه عمر من است . عزیز دلم تولدت مبارک .
مادربزرگت (جعفری )
پسرم علی
تولدت را تبریک می گم . امیدوارم هر جا هستی ، شاد و موفق باشی .
مادرت ( تهرانی )
………………………………………..

بیماری اچ آی وی از طریق استفاده از رختخواب ، غذا ، لیوان یا ظروف غذاخوری فرد بیمار منتقل نمی شود .

دوستی با فردی که شیشه مصرف می کند خطرناک است ،حتی اگر خودتان از ماده شیشه بدتان بیاید .

گروه فرهنگی خانه خورشید
با مسئولیت سارا جعفری