پایگاه اینترنتی رسمی خانه خورشید
Header

مرداد ماه ۹۲

ماهنامه خانه خورشید
داخلی – شماره یازدهم – مرداد ماه 92

سخن سردبیر :
برای دستیابی به اهدافمان ، نگاهی به مجموعه داشته ها و نداشته های خود کردیم و همواره آنقدر داشتیم که برای رسیدن به نداشته هایمان تلاش ها داشته باشیم . از داشته هایمان عنایت خداوند به مرکز ماست که مدیرانی توانا و خستگی ناپذیر مدیریت مرکز را عهده دارند . گرمی و پویایی این خانه که به همت مدیران و خیران این مرکز جریان دارد, فرصتی برای ما زنان است تا بدانیم که دیگر ما تنها و ناتوان نیستیم . ما می توانیم با داشتن فرصت های مناسب در راه اصلاح ساختن دوباره خانواده و جامعه خود گام ها برداریم.هر کدام از ما می توانیم خورشیدی برای خانواده خود باشیم.خورشیدی که نبودنش سردی و کرختی را به همراه می آورد و سرسبزی را با خود می برد. باید پذیرفت که زنان خانه ما سختی ها کشیده اندوپنجره های این خانه دریچه ای بسوی امیدهایشان است و بقول استاد قیصر امین پور :
سراپا اگر زردو پژمرده ایم
ولی دل به پاییز نسپرده ایم
اگر داغ دل بود ما دیده ایم
اگر خون دل بود ما خورده ایم .
و چشم ها به لطف آسمان خیره مانده است و امیدوار .

در خانه ما چه گذشت !
– مرداد ماه ،آقای دکتر بابک سارنگ – مسئول فنی مرکز،پزشک عمومی ومتخصص متادون درمانی – علاوه بر تجویز متادون ، 26 نفر از مددجویان را ویزیت کردند.
– 2 مرداد ، آقای دکتر فرزام پروا – روانپزشک- بطور داوطلبانه در مرکز حضور پیدا کردند . 24 نفر از مددجویان از حضور ، تشخیص و درمان ایشان بهره مند شدند .
– مرداد ماه ، آقای دکتر نادر مولوی – پزشک عمومی و متخصص متادون درمانی – بطور داوطلبانه در مرکز حضور داشتند. 17 نفر از مددجویان از حضور ، تشخیص و درمان ایشان بهره مند شدند. ضمناً
نسخه های آقایان دکتر سارنگ، دکتر مولوی و روانپزشک داوطلب مرکز توسط مرکز ؛ خریداری شده و داروها به طور رایگان و روزانه دراختیار مددجویان ویزیت شده، قرار می گیرد .
– مرداد ماه ، جلسات NA توسط خدمتگزاران عزیز انجمن معتادان گمنام در روزهای یکشنبه هر هفته ؛ برگزار شد. همه مددجویان مشتاق بهبودی مرکز در این جلسات شرکت کردند .
– 2 ، 9 ، 14 ، 16 و 28 مرداد ، خانم زینب شتلی – مددکار اجتماعی مرکز- جلسات گروه درمانی کاهش آسیب با موضوعات : تزریق سالم تر ، معرفی بیماری های آمیزشی و هپاتیتB را با حضور گروهی از مددجویان ؛ برگزار کردند .
این کلاس ، شامل 12 جلسه است و هفت جلسه این کلاس در تیرماه برگزار شده بود .
– 5 ، 12 و 26 مرداد ، خانم فرنازآقاطاهر- روانشناس مرکز– جلسات آموزشی گروه درمانی شیشه با موضوعات : غلبه بر وسوسه ، سلامت روانی ، محرک های بیرونی و درونی را با حضور تعدادی از مددجویان ؛ برگزار کردند .
– همچنین 5 مرداد ،خانم آقاطاهر جلسه گروه درمانی پیشگیری را با حضور تعدادی از مددجویان درمرکز؛ برگزار کردند.خانم نازنین عین الیقین در اداره جلسه با خانم آقاطاهر همکاری داشتند . با تشکر از ایشان .
– 15و22 مرداد، دو جلسه ازکلاس بلوغ و بهداشت برای گروهی از دختران 12 تا 17 ساله مددجویان توسط روانشناس و مددکار مرکز؛ برگزار شد . در جلسه دوم این کلاس خانم دکتر ا…قلی – دانشجوی دکترای مامایی داوطلب مرکز ، حضور داشتند . با تشکر از ایشان .

– 22 و 29 مرداد ، خانم سمانه نائینی کلاس داستان نویسی خود را بطور داوطلبانه با حضور گروهی از مددجویان ؛ برگزار کردند .
در جلسه اول ، اهداف برگزاری این کلاس به شرکت کنندگان گفته شد . هر کس بنابر تجربیات شخصی به بیان چند مورد از مهم ترین اتفاقات زندگی اش پرداخت. همچنین درباره تاثیر جذابیت در داستان نویسی توضیح داده شد .
در جلسه دوم , یک شیوه داستان نویسی در کلاس مطرح شد و درباره تاثیر عدم قضاوت و منطقی بودن داستان نویسی توضیح داده شد .
– 4 ،5 ،6 و7مرداد،در گالری طراحان آزاد میزبان حضور گرم دوستان خانه خورشید بودیم . نمایشگاه عکس با عنوان خستگی دست ها، بستگی چشم ها توسط هنرمندان عزیزمان خانم ها : هاله حیدری ، مینا غازیانی و آقای حامد سوداچی برگزار شده بود و به دو بانوی خستگی ناپذیر : لیلی ارشد و سرور منشی زاده تقدیم شده بود .
با تشکر فراوان از مدیریت محترم گالری طراحان آزاد وهمه کسانی که ما را دربرگزاری این نمایشگاه تلاش کردند.
– 19 مرداد،مرکز میزبان اکران فیلم ” گذشته ” آقای اصغر فرهادی با حضور ایشان ، بازیگران و سایر هنرمندان سینما درسالن ایوان شمس بود. حامیان استقبال خوبی از اکران این فیلم و تولیدات خانه خورشید کردند.
با تشکر فراوان از کارگردان توانای این فیلم – جناب آقای اصغر فرهادی، مدیریت محترم سالن ایوان شمس ،حضور گرم هنرمندان وهمه کسانی که ما را دربرگزاری اکران این فیلم یاری کردند .
دوشنبه هر هفته ، طبق روال گذشته ؛ کلاس یوگای خنده توسط خانم جوهرچی در حیاط مرکز برگزار شد . در پایان کلاس ها از شرکت کنندگان با شیرینی پذیرایی شد .

– 16 ، 23 و 30 مرداد ، طبق روال گذشته ؛ خانم نیّره خادمی کلاس هم خوانی وهم نوایی را بطور داوطلبانه، با حضور تعدادی از شرکت کنندگان برگزار کردند .

– 27 مرداد، خانم محمودزاده- ماما مرکز– برای درمان مددجویان در مرکز حضور داشتند. در این ماه همه مددجویان در رابطه با انگل و شپش ، مورد معاینه ایشان قرار گرفتند . به کسانی که نیازمند بودند ، شامپو شپش و طریقه استفاده از آن آموزش داده شد.

– طبق روال گذشته ، در پایان جلسات آموزشی ؛ هدایایی به شرکت کنندگان اهدا شد .

– دیگر خدمات مرکز :
– تعداد زیادی از مددجویان به درمانگاه زنان و کودکان زیر پنج سال ارجاع شدند .
-7 نفر از مددجویان برای دریافت خدمات چشم پزشکی به بیمارستان فارابی معرفی شدند.
– مددکار اجتماعی مرکز ، در این ماه برای تشخیص و رفع مشکلات مراجعان ؛ 2 مورد بازدید از منزل انجام داده است .
– مددکار اجتماعی مرکز ، در این ماه همچنان به دنبال دریافت شناسنامه برای گروهی از زنان فاقد شناسنامه مرکز ؛ بوده اند .
– اهدای شیرخشک غذای کمکی کودک و پوشاک رایگان به نوزادان و کودکان مددجویان
– اهداء پوشاک ، لوازم بهداشتی و مواد غذایی خشک و… به مددجویان.
– 3 مورد مشاوره در زمینه طلاق ،59 مورد مشاوره روانشناسی ، 170 مورد مشاوره و پیگیری مددکاری ، 154 مورد ارجاع به مراکز بهداشتی – درمانی و 10 مورد مشاوره مددیاری ازدیگر خدمات مرکز در این ماه بود .

گزارش فعالیت های کارگاه حرفه آموزی :
– طبق روال گذشته ، کارگاه حرفه آموزی مرکز به سرپرستی خانم ها سارا جعفری و سحر آقایی به برش و دوخت تعدادی ساک خرید، ملافه ، عروسک بافتنی و قلاب بافی ، ساخت گل سر و… پرداخته است. 25 نفر از مددجویان مشغول به کار در این کارگاه براساس تعداد موارد تولیدی و مدت حضورشان در کارگاه دستمزدشان را به صورت روزانه یا ماهانه دریافت کردند .

گزارش فعالیت های تیم سیّار :
– در روزهای زوج هر هفته ، طبق روال گذشته ؛آقای م – ایمانی و خانم ز- مرادی در مناطق از پیش تعیین شده به سوء مصرف کنندگان زن و مرد ؛ سوزن سرنگ ، کاندوم ، آموزش و دیگر خدمات رایگان را ارائه و درباره خدمات مرکز به آنها پیام رسانی کردند.

آیا می دانید باورهایی غلط درباره مصرف سیگار وجود دارد ؟
باور اول : بعضی از سیگاری ها فکر می کنند خوردن ۳ وعده غذای سالم در روز و ۳۰ دقیقه ورزش، می تواند آثار مخرب سیگار را بر سلامت آنها از بین ببرد در حالی که تحقیقات جدید نشان می دهند ورزش و تغذیه سالم ، نمی توانند عوارض ناشی از مصرف سیگار را در افراد سیگاری کاهش دهند. هر پکی که به سیگارتان می زنید، می تواند روی بندبند وجودتان تاثیر منفی بگذارد و اینکه شما فکر کنید،می توانید با ورزش و تغذیه مناسب،جلوی این تاثیر منفی را بگیرید، یک فکر کاملا آرمان گرایانه است.
باور دوم :گاهی عوارض مصرف سیگار،خود را سریع و به راحتی نشان نمی دهند. این عوارض می توانند درطول سالیان، روی هم انباشته شوند و یک دفعه خود را به شکل سرطان یا حمله قلبی نشان دهند آن هم درست وقتی که کار از کار گذشته و دیگر امیدی باقی نمانده است بنابراین اگر از هر سنی و در هر شرایطی، سیگار کشیدن را کنار بگذارید، می توانید مطمئن باشید که موفق شده اید. هر چقدر سیگار را زودتر ترک کنید، اجازه نفس کشیدن بیشتری به ریه هایتان می دهید و احتمال ابتلا به حمله قلبی هم تا ۵۰ درصد کاهش می یابد.
در ماهنامه شماره آینده با چند باور غلط دیگر مصرف سیگار آشنا خواهید شد .
منبع : forum.iransalamat.co

معرفی مددجویان نمونه خانه ما :
در این شماره ماهنامه مددجویانی از خانه مان را معرفی می کنیم که به دلیل بهبودی در رفتار و سلامتی خود بمناسبت عید فطر بسته هایی شامل :مانتو ، شال ، روسری ، شلوار، لباس زیر ، لباس بچه و… دریافت کردند .
این گروه امسال بیشتر از بقیه مددجویان ، برای بهبود شرایط خود در زمینه منفی بودن آزمایش های مواد مخدر و محرک ؛ تلاش کردند .
خانم ها : ر- امیری، آ- اسدی ،ه – بختی ،ا- پژمان ، ف – تهرانی، ا- جاسم ،ا- جعفری ،م –حسینی ،م – حیدرزاده ،ف –رخشی ، ا- رئوف، م – طاهری،ف –علی بخشی ، م – منافی ، ش –غلامیان ،ف – قاسمی ، ز – قنبری ، ع – گنجی ، م – لاچینی ، پ – مسیب زاده ، س – نظر ، م- هاشم زاده ، ش – حیدرزاده ، خ – صفری، ز – مرادی، س– رحیمی , ص – چاوشانی ، م – فیض رسان ، ا – سحردوست ، س – برسیلی ، م – بخشایش ، ا نورزاده
دل نوشته ها و ابراز محبت رایگان مددجویان خانه ما :
اگر می خواهید محبت خود را به دیگران ابراز کنید با هماهنگی با مدیریت می توانید پیام های خود را در این قسمت به چاپ رسانید .
مجتبی جان
پسرم ، سالروز تولدت مبارک . امیدوارم همیشه شاد و سلامت باشی .
از طرف مادرت
………………………………………..
پروردگارا ! اعتراف می کنم گاهی در مقابل مشکلاتم ، انسانیتم کمرنگ می شود . ای خدای بزرگ نگذار به سبب خستگی هایم کسی را آزار دهم .
م , حسینی

از مصرف مواد مخدر تزریقی (مخصوصاً استفاده از سرنگ و سوزن مشترک) پرهیز کنید .

فردی که به مصرف شیشه روی می‌آورد درابتدا علایمی را تجربه می‌کند که به طور کاذب برای او جاذبه دارد، اما سپس دچار بی‌خوابی،کابوس، توهم و کاهش اشتها می‌شود.

گروه فرهنگی خانه خورشید
با مسئولیت سارا جعفری