پایگاه اینترنتی رسمی خانه خورشید
Header

شهریور ماه ۹۲

ماهنامه خانه خورشید
داخلی – شماره دوازدهم – شهریورماه 92

سخن سردبیر :
در کلاس های آموزشی خانه خورشید به مراجعان راه های انتقال ، پیشگیری و مواجهه با بیماری HIV/ ایدز به شیوه های مختلف آموزش داده می شود. با توجه به اینکه در مرکز با افراد HIV/ ایدزدرارتباط هستیم،در این ماه؛ فرصت را مناسب دیدیم تا خبری نویددهنده برای همه خوانندگان,بخصوص آن دسته ازخوانندگان که درگیراین بیماری هستند؛بنویسیم. شاید بتوانیم به زندگی عزیزانی که خواسته یا ناخواسته دچار این بیماری شده اند, شادی بیشتری ببخشیم .
به گزارش یکی از شبکه های خبری ، پژوهشگران به یافته جدیدی دردرمان بیماری ایدز دست یافتند : بر اساس این گزارش، گروهی از پژوهشگران ادعا می کنند مرد 44 ساله امریکایی که به سرطان و ایدز مبتلا بود، درپی درمان سرطان با کمک سلولهای بنیادی؛ به درمان کامل بیماری ایدز دست یافته است . پزشکان برای درمان سرطان این فرد که تیموتی براون نام دارد واکنون در آلمان زندگی می کند، با استفاده از پرتودرمانی، دستگاه ایمنی اش را کاملا از کار انداختند و سپس از فرد دیگری بخشی از دستگاه ایمنی اش را به صورت اهدایی دریافت کردند؛ در واقع، پزشکان بخشی از سلول های بنیادی فرد اهدا کننده را به بدن فرد بیمار وارد کردند.
پزشکان تیموتی ادعا می کنند در یک رخداد بسیار عجیب، پس از گذشت چند سال ، بیمار مذکور نه تنها از شر سرطان خلاص شده بلکه بیماری ایدز وی نیز کاملا درمان شده است.

به طورخلاصه می توان گفت که ایده و روش پزشکان بیمارستان شاریته برلین،یک روش درمانی معجزه آسا نیست که بتوان آن را برای همه مبتلایان به سرطان خون و ایدز بکار برد اما یک گام مهم به سمت دسترسی به روش های درمانی برای 38میلیون مبتلا به ایدز در جهان است که منتظر معالجه هستند.

در خانه ما چه گذشت !
– شهریور ماه ،آقای دکتر بابک سارنگ – مسئول فنی مرکز، پزشک عمومی و متخصص متادون درمانی – علاوه بر تجویز متادون ، تعدادی از مددجویان را ویزیت کردند.
– شهریور ماه ،آقای دکتر نادر مولوی – پزشک عمومی و متخصص متادون درمانی – بطور داوطلبانه در مرکز حضور داشتند. 49 نفر از مددجویان از حضور ، تشخیص و درمان ایشان بهره مند شدند.
– نسخه های آقایان دکتر سارنگ، دکتر مولوی ، روانپزشک داوطلب مرکز – آقای دکتر فرزام پروا و ماما مرکز – خانم محمودزاده توسط مرکز؛ خریداری شده و داروها به طور رایگان و روزانه دراختیار مددجویان ویزیت شده، قرار می گیرد .

– شهریور ماه، جلسات NA توسط خدمتگزاران عزیز انجمن معتادان گمنام در روزهای یکشنبه هرهفته؛ برگزار شد.همه مددجویان مشتاق بهبودی مرکزو آنهایی که قطع مصرف داشته اند، در این جلسات شرکت کردند .
– 2 ،9 , 16 و 23 شهریور، خانم فرنازآقاطاهر- روانشناس مرکز- جلسات آموزشی گروه درمانی شیشه با موضوعات: غلبه بر وسوسه ، نحوه ماندگاری در سلامت ، محرک های بیرونی و درونی را با حضور تعدادی از مددجویان ؛ برگزار کردند .
– 2 و 30 شهریور، دو جلسه گروه متمرکز در رابطه با مسایل مربوط به تن فروشی و تبعات آن برگزار شد .
– 12 و 19 شهریور ، خانم سمانه نائینی کلاس داستان نویسی خود را بطور داوطلبانه با حضور گروهی از مددجویان ؛ برگزار کردند .
– 17 شهریور، خانه خورشید بعنوان نهاد فعال منطقه در برگزاری بازارچه غذا در پارک خواجوی کرمانی کمک کرده و حضور فعال داشت .
– 20 شهریور،کلاس بلوغ و بهداشت برای گروهی از دختران 12 تا 17ساله مددجویان توسط مددکار مرکز برگزار و به سوالات حاضران پاسخ داده شد .
– 25 شهریور ، خانم زینب شتلی – مددکار اجتماعی مرکز- جلسات گروه درمانی کاهش آسیب با موضوع : مشاوره HIV/ایدز را با حضور گروهی از مددجویان ؛ برگزار کردند .
این کلاس ، شامل 12 جلسه است و دومین دوره از این کلاس نیز شروع شده است .

– 4 ، 18 و 25 شهریور ، طبق روال گذشته ؛ کلاس یوگای خنده توسط خانم جوهرچی درمرکز برگزار شد . در پایان کلاس ها از شرکت کنندگان با شیرینی پذیرایی شد .
– 13 و 27 شهریور ، طبق روال گذشته ؛ خانم نیّره خادمی کلاس هم خوانی وهم نوایی را بطور داوطلبانه، با حضور تعدادی از شرکت کنندگان برگزار کردند .
– 10و25 شهریور،خانم محمودزاده- متخصص مامایی مرکز- برای درمان مددجویان در مرکز حضور داشتند. تعدادی از مددجویان از حضور ، تشخیص و درمان ایشان بهره مند شدند.
– طبق روال گذشته ، در پایان جلسات آموزشی ؛ هدایایی به شرکت کنندگان اهدا شد .

– دیگر خدمات مرکز :
– تعداد زیادی از مددجویان به درمانگاه زنان و کودکان زیر پنج سال ارجاع شدند .
-9 نفر از مددجویان برای دریافت خدمات چشم پزشکی به بیمارستان فارابی معرفی شدند.
– مددکار اجتماعی مرکز، در این ماه برای تشخیص و رفع مشکلات مراجعان ؛چند مورد بازدید از منزل داشتند.
– مددکار اجتماعی مرکز ، در این ماه همچنان به دنبال دریافت شناسنامه برای گروهی از زنان و فرزندان فاقد شناسنامه مرکز ؛ بوده اند .
– اهدای شیرخشک،غذای کمکی کودک و پوشاک رایگان به نوزادان و کودکان مددجویان
– اهداء پوشاک ، لوازم بهداشتی و مواد غذایی خشک و… به مددجویان.
– 11 مورد مشاوره در زمینه طلاق ،87 مورد مشاوره روانشناسی ، 304 مورد مشاوره و پیگیری مددکاری و 108 مورد ارجاع به مراکز بهداشتی – درمانی از دیگر خدمات مرکز در این ماه بود .
– طبق روال گذشته ، همه روزه مددجویان یک وعده ناهار گرم دریافت کردند .

گزارش فعالیت های کارگاه حرفه آموزی :
– طبق روال گذشته ، کارگاه حرفه آموزی مرکز به سرپرستی خانم ها سارا جعفری و سحر آقایی به برش و دوخت تعدادی ساک خرید، ملافه ، عروسک بافتنی و قلاب بافی ، ساخت گل سر و… پرداخته است. 25 نفر از مددجویان مشغول به کار در این کارگاه براساس تعداد موارد تولیدی و مدت حضور در کارگاه، دستمزدشان را به صورت روزانه یا ماهانه دریافت کردند .
همچنین در این ماه , سرکار خانم زهرا نصرتی در روزهای شنبه و چهارشنبه هر هفته ، کلاس قلاب بافی را بطور داوطلبانه با حضور گروهی از مددجویانی که در کارگاه حرفه آموزی فعالیت می کنند ؛ برگزار کردند . با سپاس از خانم نصرتی که در آموزش هنر خود به مددجویان با عشق و محبت در جلسات آموزشی خود حضور یافتند وکارهای جدید قلاب بافی را به مددجویان آموزش دادند .

گزارش فعالیت های تیم سیّار :
– در روزهای زوج هر هفته ، طبق روال گذشته ؛آقای م – ایمانی و خانم ز- مرادی در مناطق از پیش تعیین شده به سوء مصرف کنندگان زن و مرد ؛ سوزن سرنگ ، کاندوم ، آموزش و دیگر خدمات رایگان را ارائه و درباره خدمات مرکز به آنها پیام رسانی کردند.
آیا می دانید باورهایی غلط درباره ترک مصرف سیگار وجود دارد ؟
در شماره قبلی این ماهنامه ، در این بخش با دو باور غلط درباره ترک مصرف سیگار آشنا شدید. در این شماره با دو باور دیگر آشنا خواهید شد .
باور سوم : درست است که ترک مصرف تنباکو می تواند باعث استرس شود، اما در هیچ کتاب و منبعی گفته نشده که این استرس برای مدت طولانی با فرد باقی می ماند و زندگی او را تحت تاثیر قرارمی دهد. تحقیقات نشان می دهند ترک سیگار می تواند افراد را تشویق به بهتر غذا خوردن، ورزش و حضور در کنار خانواده کند که تمام این کارها، استرس او را تا حد قابل قبولی کاهش می دهند.شرکت در کلاس های یوگا و مدیتیشن هم می تواند برای افرادی که به تازگی سیگار را کنار گذاشته اند، مفید باشند.
باور چهارم : افرادی که سیگار را ترک می کنند، معمولا برای غلبه بر استرسشان به غذا خوردن روی می آورند . به همین دلیل ممکن است در ماه اول، با ۵ تا ۷ کیلوگرم اضافه وزن مواجه بشوند. بهتر است بدانید عوارض ۷ کیلوگرم افزایش وزن، به مراتب کمتر از عوارض دود سیگار است و این افزایش وزن را می توان به راحتی و ورزش از بین برد .
در ماهنامه شماره آینده با چند باور غلط دیگر مصرف سیگار آشنا خواهید شد .
منبع : forum.iransalamat.co

معرفی مددجویان نمونه خانه ما :
در این شماره ماهنامه مددجویانی را معرفی می کنیم که برای بهبود شرایط خود در زمینه منفی بودن آزمایش های مواد مخدر و محرک ، شرکت موثر و منظم در جلسات مشاوره و مددکاری بیشتر از بقیه مددجویان ؛ تلاش کرده اند .
خانم ها : س – صادقی ، خ – حسانی ، ز – قنبری ، م – حسینی ، س – برسیلی و م – بهمن یار

دل نوشته ها و ابراز محبت رایگان مددجویان خانه ما :
اگر می خواهید محبت خود را به دیگران ابراز کنید با هماهنگی با مدیریت می توانید پیام های خود را در این قسمت به چاپ رسانید .

دخترم زهرا
شهریور , ماه تولد زیبایت رو بهت تبریک می گم . امیدوارم همیشه سالم و شاد باشی .
از طرف مادرت

………………………………………..
خدایا ! با توکل خالصانه از تو برای آنچه مرا آزار داده طلب رهایی و بخشش می کنم .
م ، حسینی

هیچ گاه از روی ظاهر یک فرد نمی توان فهمید که به اچ آی وی مبتلا است .

شیشه وقتی لاغر می کند در حقیقت چربی ها را نمی سوزاند بلکه عضلات را تخریب می کند .

گروه فرهنگی خانه خورشید
با مسئولیت سارا جعفری