پایگاه اینترنتی رسمی خانه خورشید
Header

دی ماه ۹۲

ماهنامه خانه خورشید
داخلی – شماره شانزدهم – دی ماه 92
سخن سردبیر :
اکثر مددجویانی که بار اول به مرکز ما می آیند ، خسته و ناامید هستند و فکر می کنند که این خانه مثل برخی مراکزی که درباره آنها مطالبی شنیده و یا احیاناً دیده اند، باشد . اما مدتی که از آمدن شان می گذرد واز نزدیک امکانات،خدمات، توانایی ها و رفتارهمکاران و بهبودی مددجویان دیگر را می بینند، نوری از امید در دل هایشان روشن می شود . ما به خود می بالیم که مددجویان در این خانه احساس آرامش و امنیت دارند و با قرار گرفتن در چرخه درمان دوباره سرشان را بالا می گیرند و به زندگی امیدوار می شوند. ما هم انرژی دوباره می گیریم وقتی می بینیم که مددجویان برای درمان به خانه خورشید می آیند و درکنارهمکاران و دیگر مددجویان به آرامش می رسند.اعضای این خانه ، خانواده ای بزرگ هستند ودر اتفاقات خوب و بد ، در غم ها و شادی های یکدیگر شریک هستند . با امید بهبودی تعداد بیشتری از مددجویان بر تلاش خود می افزاییم .
من آمده ام تا حرفی را بگویم و آن را خواهم گفت .
من آمده ام تا در شکوه و روشنایی عشق و زیبایی ، زندگی کنم .
من این جایم ،زنده . مردم نمی توانند مرا از زندگی ام تبعید کنند. من آمده ام تا برای همه و در میان همه باشم .
برگزیده هایی از کتاب عاشقانه های جبران خلیل جبران
در خانه ما چه گذشت !
– آقای دکتر بابک سارنگ- مسئول فنی مرکز، پزشک عمومی و متخصص متادون درمانی – علاوه بر تجویز متادون ، تعدادی از مددجویان را ویزیت کردند.
– خانم دکتر نسترن رفیعیان- پزشک عمومی– بطور داوطلبانه در مرکز حضور داشته و تعدادی از مددجویان از حضور، تشخیص و درمان ایشان بهره مند شدند.
قدردان خدمات داوطلبانه سرکار خانم دکتر نسترن رفیعیان هستیم .
– 18 دی، آقای دکتر فرزام پروا- روانپزشک- بطور داوطلبانه در مرکز حضور داشته و تعدادی از مددجویان از حضور، تشخیص و درمان ایشان بهره مند شدند.
از جناب آقای دکتر پروا صمیمانه سپاسگزاریم .

– نسخه های آقای دکتر سارنگ ، خانم دکتر رفیعیان ، روانپزشک داوطلب مرکز آقای دکتر فرزام پروا وماما مرکز خانم محمودزاده خریداری شد و داروها به طور رایگان و روزانه دراختیار مددجویان ویزیت شده، قرار گرفت .
– جلساتNA توسط خدمتگزاران عزیز انجمن معتادان گمنام در روزهای یکشنبه هرهفته؛ برگزار شد.همه مددجویان مشتاق بهبودی مرکز و آنهایی که قطع مصرف داشته اند، از محله آمده و در این جلسات شرکت کردند .
– 4 ، 18 و25 دی،جلسه گروه متمرکز در رابطه با ( برنامه اجتماع محور پیشگیری از رفتارهای پرخطر جنسی زنان درمعرض آسیب) با حضور15 نفرازمددجویان برگزار شد.
– 4 ،7 و 21 دی- خانم زینب شتلی – مددکار اجتماعی مرکز- جلسات آموزش کاهش آسیب با موضوعات: ایدز و هپاتیت را با حضور تعدادی از مددجویان ؛ برگزار کردند . بطور متوسط در هر جلسه 8 نفر از مددجویان حضور داشتند .

-7،14،21و24دی،خانم فرنازآقاطاهر- روانشناس مرکز-جلسات آموزش گروه درمانی شیشه با موضوعات:کنترل استرس و اضطراب،مسلط بودن برمشکلات و مهارت مسئله گشایی و تصمیم گیری را با حضور تعدادی از مددجویان ؛ برگزار کردند . بطور متوسط در هر جلسه 8 نفر از مددجویان حضور داشتند .
– 9و16 دی،طبق روال گذشته؛کلاس یوگای خنده توسط خانم جوهرچی درمرکز برگزار شد . در پایان کلاس ها از شرکت کنندگان با شیرینی پذیرایی شد . خانم جوهرچی یکی از داوطلبان فعال و متعهد هستند که این مرکزهمیشه ازخدمات ایشان بهره مند می شود.
– در این ماه جلسات آموزشی خانم ها افسانه خدادوست و فریبا اکبری اصل– دانشجویان مددکاری اجتماعی و کلاس خانم نیّره خادمی – مربی هم خوانی وهم نوایی به دلیل ایام امتحانات برگزار نشد .

– 15 و 30 دی، خانم محمودزاده- متخصص مامایی مرکز- برای آموزش و درمان در مرکز حضور یافتند. تعدادی از مددجویان ازحضور، تشخیص ودرمان ایشان بهره مند شدند.
در 30 دی ماه ، خانم محمود زاده کلاسی آموزشی با موضوع بیماری های آمیزشی با حضور تمامی مددجویان حاضر در مرکز برگزار کردند . همچنین در این کلاس روش استفاده صحیح از کاندوم با همکاری مددکار مرکز و یکی از مددجویان ( م ، بخشایش ) آموزش داده شد .

– 17 دی,خانم مژگان بهمن یار با هماهنگی مدیریت, مراسم یادبودی برای درگذشت پسر دلبندش برگزار کردند.در این مراسم همکاران و مددجویان حاضردرمرکز حضور داشتند. در ادامه مراسم خانم ها : لیلا ارشد و دکتر نسترن رفیعیان درباره عواقب مصرف مواد برای شرکت کنندگان در مراسم صحبت کردند.
در پایان مراسم از شرکت کنندگان با حلوا و خرمایی که مرکز و خانم بهمن یار تدارک دیده بودند, پذیرایی شد.

– طبق روال گذشته ، در پایان جلسات آموزشی ؛ هدایایی به شرکت کنندگان اهدا شد.

– دیگر خدمات مرکز :
– تعداد زیادی از مددجویان به درمانگاه زنان و کودکان در محله ارجاع شدند .
– 2 نفرازمددجویان برای دریافت خدمات چشم پزشکی به بیمارستان فارابی معرفی شدند.
– مددکار اجتماعی مرکز، در این ماه برای تشخیص و رفع مشکلات مراجعان ؛چند مورد بازدید منزل داشتند.
– مددکار اجتماعی مرکز ، در این ماه همچنان به دنبال دریافت شناسنامه برای گروهی از زنان و فرزندان فاقد شناسنامه مرکز ؛ بوده اند .
– اهدای شیرخشک،غذای کمکی کودک و پوشاک رایگان به نوزادان و کودکان مددجویان
– اهداء پوشاک گرم ، پتو، لوازم بهداشتی و مواد غذایی خشک و… به مددجویان.
– 4 مورد مشاوره در زمینه طلاق ، 81 مورد مشاوره روانشناسی، 368 مورد مشاوره و پیگیری مددکاری ،5مورد مشاوره حقوقی و146مورد ارجاع به مراکز بهداشتی – درمانی از دیگر خدمات مرکز در این ماه بود .
– طبق روال گذشته،همه روزه مددجویان چای،میوه و یک وعده ناهار گرم دریافت کردند.

گزارش فعالیت های کارگاه حرفه آموزی :
– کارگاه حرفه آموزی مرکز به سرپرستی خانم ها سارا جعفری و سحر آقایی به برش و دوخت تعدادی ساک خرید، ملافه ، عروسک بافتنی و قلاب بافی ، ساخت گل سر و… پرداخته است. 15 نفر از مددجویان مشغول به کار در این کارگاه براساس تعداد موارد تولیدی ومدت حضوردر کارگاه،دستمزدشان را به صورت روزانه یاماهانه دریافت کردند.
همچنین در این ماه , سرکار خانم زهرا نصرتی در روزهای شنبه هر هفته ، کلاس قلاب بافی را بطور داوطلبانه با حضور گروهی از مددجویانی که در کارگاه حرفه آموزی فعالیت می کنند ؛ برگزار کردند .
با سپاس از خانم نصرتی به خاطر پیگیری و تلاش صمیمانه ایشان .
گزارش فعالیت های تیم سیّار :
– در روزهای زوج هر هفته ، طبق روال گذشته ؛ گروه گشت سیّار در مناطق از پیش تعیین شده به سوء مصرف کنندگان زن و مرد؛ سوزن سرنگ، کاندوم ،آموزش، خدمات بهداشتی ، پانسمان ، توزیع شامپو شپش و گال و دیگر خدمات رایگان ،ارائه و درباره خدمات مرکز به آنها پیام رسانی کردند.

آیا می دانید طرحی نوین برای ساخت واکسن ایدز ابداع شده است؟
دانشمندان آمریکایی راهبرد جدیدی را برای طراحی واکسن ارائه کرده اند که می توان از ان علیه ویروسHIV و دیگر ویروس هایی که ساختار خود را به سرعت تغییر می دهند استفاده کرد. این مطالعه دانشمندان را یک گام به سوی حل بزرگ ترین مساله در ساخت واکسن های جدید پیش می برد .از نگاه محققان چگونگی تحریک سیستم ایمنی برای تولید نوع مناسبی از آنتی بادی ها که مسئول محافظت دربرابر گستره وسیعی ازسویه های ویروسی اند ، مهمترین چالش در طراحی واکسن هاست . این شیوه جدید برای طراحی واکسن توسط گروهی از محققان موسسه تحقیقات اسکریپس – TSRI و موسسه بین المللی ابتکارات واکسن ایدز – IAVI ارائه شده است . محققان با استفاده از این شیوه یک ایمنوژن ( ماده القاکننده ایمنی ) را مهندسی کردند . این اقدام نوید بخش آغاز قابل اعتماد یک واکنش نادر و موثر بر علیه انواع زیادی از ویروس های مقاوم در برابر سیستم ایمنی انسانی است . ویلیام شف استادیار ایمنی شناسی و عضو مرکز آنتی بادی IAVI در موسسه TSRI گفت : امیدواریم این ایمنوژن را به زودی بر روی موش های مهندسی شده آزمایش کنیم تا آنتی بادی انسانی را تولید کنیم . به گفته وی گام بعدی آزمایش ای شیوه روی انسان است .

برگرفته از مقاله ای پزشکی از شماره 2024 روزنامه راه مردم

معرفی مددجویان نمونه خانه ما :
دراین شماره ماهنامه کسانی را معرفی می کنیم که درسال 1392 بیشتراز بقیه مددجویان برای بهبود شرایط خود با مرکز همکاری کردند تا مرکز مکانی زیباتر و پاک تر برای زندگی همه ما شود .
خانم ها : ف– پالوس ور، م – فلاحی ، ژ– صادقی ، ف– موسوی و ب– ژافه وند

دل نوشته ها و ابراز محبت رایگان مددجویان خانه ما :
اگر می خواهید محبت خود را به دیگران ابراز کنید با هماهنگی مدیریت می توانید پیام های خود را در این قسمت به چاپ رسانید .
آرزو عزیزم
کدامین شاخه گل زیبا را به خاطر تولدت تقدیم ات کنم که وجود نازنینت عطر تمام گل هاست . دوستت دارم . تولدت مبارک .
مادرت(ا، جعفری)

آرمین جان
شکفته شدن گل وجودت در زمستان آرامشی زیبا برای وجود من است. نوه عزیزم تولدت مبارک.
مادربزرگت (ژ، صادقی)
نوشین عزیزم
زیبایی گل را برای زندگی ات و کوتاهی عمرش را برای کوتاهی غم هایت آرزومندم .
تولدت مبارک . مادرت(حیدرزاده)

خدایا!
امیدم به توست ، پس بی آنکه نامم را بپرسی و دفترهای دیروزم را ورق بزنی رحمتت را بر همه کسانیکه برایم عزیزند بباران .
خ ، نیکوپرور

بازگشت همه به سوی اوست
خانم مژگان بهمن یارعزیزمان
با نهایت تاسف درگذشت فرزند دلبندت را به شما و خانواده محترمتان تسلیت می گوییم و برایتان صبر و شکیبایی آرزومندیم .
مددجویان و همکاران خانه خورشید

نباید نگران سرایت این بیماری از راه روبوسی،بغل کردن،غذا خوردن در ظرف مشترک ،حمام و استخر مشترک یا دست زدن به وسایل عمومی مثل تلفن یا میله اتوبوس بود .

برای فراموشی مشکلات ، مصرف مواد را تجربه کردم .

گروه فرهنگی خانه خورشید
با مسئولیت سارا جعفری