پایگاه اینترنتی رسمی خانه خورشید
Header

تیرماه ۹۲

ماهنامه خانه خورشید
داخلی – شماره دهم – تیر ماه ۹۲

سخن سردبیر:
۵ تیر روز جهانی مبارزه با مواد مخدر نامگذاری شده است. عدم وابستگی به مواد نیازمند تلاش طیف های گوناگون اقشار جامعه از جمله متخصصان این رشته و خانواده های بیماران مبتلا به اعتیاد است. از نظرها دور نیست که درمان این بیماری وابسته به شبکه ای از علت هاست و نهادهای متعدد دولتی و خصوصی با صرف منابع هنگفتی درگیر این مهم هستند. به امید اینکه روزی بیماری اعتیاد در بین انسان ها به حداقل برسد و انسان ها برای سلامت خود ارزش بیشتری قایل شوند.
۲۵تیر ماه در تقویم کشورمان روز بهزیستی و تامین اجتماعی درنظر گرفته شده است. سازمان بهزیستی کشور به موجب لایحه قانونی ۱۳۵۹/۴/۲۴پس ازبررسی ومطالعات انجام شده از ادغام ۱۶ سازمان،نهاد،موسسه و انجمن تشکیل شد تا با حفظ ارزش و کرامت های والای انسانی و تکیه بر مشارکت های مردمی به حداقل نیازهای اساسی گروه های کم درآمد و ناتوان جامعه اقدام نماید.
ضمن آرزوی قبولی عبادت ها و نیایش های شما خوانندگان عزیزمان در ماه خودسازی رمضان، از پروردگارمان برای همه کسانی که در ارتقا و حفظ کرامت های انسان ها تلاش می کنند ؛ سلامتی و آرامش خواهانیم.

در خانه ما چه گذشت!
تیر ماه,آقای دکتر بابک سارنگ -مسئول فنی مرکز-پزشک عمومی و متخصص متادون درمانی،علاوه بر تجویز متادون ۲۴ نفر از مددجویان را ویزیت کردند.
تیر ماه,آقای دکتر نادر مولوی–پزشک عمومی و متخصص متادون درمانی – بطور داوطلبانه در مرکز حضور داشتند. ۴۴ نفر از مددجویان از حضور تشخیص و درمان ایشان بهره مند شدند. ضمناً نسخه های آقایان دکتر سارنگ دکتر مولوی و روانپزشک داوطلب مرکز جناب آقای دکتر فرزام پروا توسط مرکز خریداری شده و داروها به طور رایگان و روزانه دراختیار مددجویان ویزیت شده قرار می گیرد.
۲،۱۶،۲۳ و ۳۰ تیر ، جلسات NA  توسط خدمتگزاران عزیز انجمن معتادان گمنام در روزهای یکشنبه هر هفته برگزار شد. همه مددجویان مشتاق بهبودی مرکز در این جلسات شرکت کردند.
۸ و ۱۵ تیر خانم لیلا ارشد – مدر عامل و مددکار اجتماعی مرکز، جلسات گروه درمانی پیشگیری از ایدز, هپاتیت و استفاده صحیح از کاندوم زنانه و مردانه را با حضور تعدادی از مددجویان مرکز برگزار کردند. ضمناً در جلسه ۱۵تیر , خانم نازنین عین الیقین در اداره جلسه با خانم ارشد همکاری داشتند. با تشکر از ایشان.
۸، ۱۵، ۲۲ و ۲۹ تیر خانم فرنازآقاطاهر – روانشناس مرکز جلسات آموزشی گروه درمانی شیشه با موضوعات وسوسه, محرک های بیرونی و درونی را با حضور تعدادی از مددجویان برگزار کردند

 ۲۹  تیر خانم آقاطاهر جلسه گروه درمانی سل را با حضور تعدادی از مددجویان در مرکز برگزار کردند
۱۰، ۱۲، ۱۷، ۱۹، ۲۴، ۲۶ و ۳۱ تیر-خانم زینب شتلی،  مددکار اجتماعی مرکز جلسات گروه درمانی کاهش آسیب با موضوعات مشاوره HIV ایدز، آمیزش سالم تر و تزریق سالم تر را با حضور گروهی از مددجویان برگزار کردند. در آخر جلسات کتابچه ای در ارتباط با این موضوعات به شرکت کنندگان اهدا شد . هر دوره این کلاس ۱۲ جلسه است.

۴، ۱۱ و ۱۸ تیر – آقای دکتر فردی راد، کارگاه هنر درمانی و نقاشی خود را با حضور گروهی از مددجویان برگزار کردند.
۱۲، ۱۳ و ۱۴ تیر مرکز در بازارچه ای که به همت و یاری خیریه ملائک در حوالی بزرگراه ارتش برگزار شده بود, میزی برای عرضه و نمایش تولیدات مددجویان از ساعت ۱۱ الی ۲۲ دراختیار داشت. استقبال خوبی از محصولات شد. خانم ها : زینب شتلی , مینا اسحاقی و نرگس کیانی میز را اداره کردند. با تشکر فراوان از مدیر عامل خیریه ملائک
۱، ۸، ۱۵ و ۲۲ تیر – مرکز در فرهنگسرای ارسباران واقع در خیابان شریعتی برای روزهای شنبه , میزی برای عرضه و نمایش تولیدات مددجویان از ساعت ۱۶ الی ۲۱ دراختیار داشت. در روز ۲۲تیر سرکار خانم ارشد و اکثر همکاران مرکز با شعار ما به کیسه های نایلونی نه می گوییم در این بازارچه حضور پیدا کردند و محصولات محیط زیستی خانه خورشید را که به دست مددجویان و داوطلبان مرکز تولید شده بود , به عرضه و نمایش گذاشتند و توضیحات لازم را به علاقمندان ارائه کردند. دوستداران محیط زیست وعلاقمندان به حمایت از زنان خانه خورشید, استقبال خوبی برای خرید تولیدات داشتند. با تشکر فراوان از اداره کنندگان این بازارچه و دوست خوبمان سرکار خانم پدیده جمالها

۲۴ تیر کلاس یوگای خنده توسط خانم جوهرچی در حیاط مرکز برگزار شد. در پایان کلاس ها از شرکت کنندگان با شیرینی پذیرایی شد .

چهارشنبه هر هفته طبق روال گذشته ؛ خانم نیّره خادمی، کلاس هم خوانی وهم نوایی را بطور داوطلبانه, با حضور تعدادی از شرکت کنندگان برگزار کردند. در تمامی این جلسات آموزش های ارائه شده در جلسات قبلی , برای شرکت کنندگان یادآوری شده و سپس آموزش هم خوانی هدفمند اجرا می شود. همچنین موسیقی باکلام و بدون کلام پخش می شود.
۱۶ و ۳۱ تیر خانم محمودزاده – ماما مرکز برای درمان مددجویان در مرکز حضور داشتند. در این ماه ۱۹ نفر از مددجویان , مورد معاینه و مشاوره ایشان قرار گرفتند و خدمات مربوطه را دریافت کردند.
طبق روال گذشته در پایان جلسات آموزشی ؛ هدایایی به شرکت کنندگان اهدا شد.
دیگر خدمات مرکز

  • تعداد زیادی از مددجویان به درمانگاه زنان و کودکان زیر پنج سال ارجاع شدند.
  • ۲ نفر از مددجویان برای دریافت خدمات چشم پزشکی به بیمارستان فارابی و۵ نفر از مددجویان برای دریافت خدمات دندانپزشکی به دانشگاه تهران معرفی شدند.
  • ۵ نفر از مددجویان برای دریافت خدمات ترک و قطع مصرف , به کمپ ارجاع شدند.
  • مددکار اجتماعی مرکز , در این ماه برای تشخیص و رفع مشکلات مراجعان ۵ مورد بازدید از منزل انجام داده است.
  • مددکار اجتماعی مرکز , در این ماه همچنان به دنبال دریافت شناسنامه برای گروهی از زنان فاقد شناسنامه مرکز , بوده اند.
  • ۲ مورد بستن قراردادهای رهن و اجاره اتاق برای مددجویان, توسط همکارمان – خانم سحر آقایی انجام گرفت.
  • اهدای شیرخشک , غذای کمکی کودک و پوشاک رایگان به نوزادان و کودکان مددجویان
  • اهداء پوشاک , لوازم بهداشتی و مواد غذایی خشک و… به مددجویان
  • ۹ مورد مشاوره در زمینه طلاق , ۸۵ مشاوره روانشناسی ۱۴۵ مشاوره مددکاری , ۵۷ مورد پیگیری مددکاری و۱۸ مشاوره مددیاری ازدیگر خدمات مرکز در این ماه بود.

گزارش فعالیت های کارگاه حرفه آموزی
طبق روال گذشته ، کارگاه حرفه آموزی مرکز به سرپرستی خانم ها مولود بشنوایی و سحر آقایی به برش و دوخت تعدادی ساک خرید , ملافه, دستگیره قابلمه , عروسک بافتنی و قلاب بافی , ساخت گل سر و … پرداخته است. ۲۵ نفر از مددجویان مشغول به کار در این کارگاه براساس تعداد موارد تولیدی ومدت حضورشان در کارگاه دستمزدشان را به صورت روزانه یا ماهانه دریافت کردند.
گزارش فعالیت های تیم سیّار
در روزهای زوج هر هفته , طبق روال گذشته – خانم خسروشاهی و آقای ایمانی – در مناطق از پیش تعیین شده به سوء مصرف کنندگان زن و مرد ؛ سوزن سرنگ , کاندوم , آموزش و دیگر خدمات رایگان را ارائه و درباره خدمات مرکز به آنها پیام رسانی کردند.
آیا می دانید موج اعتیاد تزریقی در کشورمان در حال بازگشت است ؟

مدیر کل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه آسیب اعتیاد ناشی از تزریق در کشور در حال بازگشت است, گفت : سیستم کاهش آسیب اعتیاد در کشورمان در حال نابودی است. به گزارش ایسنا , آقای دکتر فرید براتی سده در میزگرد کاهش آسیب های ناشی از اعتیاد و چالش های پیشرو که با حضور مسؤولان وزارت بهداشت , ستاد مبارزه با مواد مخدر و کارشناسان حوزه اعتیاد در ایسنا برگزار شد, گفت: یکی از چالش های اصلی اعتیاد در کشور موضوع کاهش آسیب های اعتیاد است که در سال های اخیر نگاهی که به این امر وجود داشته , تغییر کرده است. وی با اشاره به اینکه موضوع کاهش اعتیاد یک سیاست بین المللی است عنوان کرد : زیانکاهی یا کاهش آسیب به هراقدامی که خطر بروز آسیب را برای فردی که نمی خواهد یا نمی تواند رفتار پر خطرش را فعلاً تغییر بدهد , گفته می شود, یعنی کاهش آسیب اعتیاد سیاست و برنامه ایست که جهت کاهش عواقب منفی و هداشتی اقتصادی اجتماعی و سوء مصرف مواد مخدر طرح ریزی شده باشد,در حالی که مصرف کننده به مصرف مواد خود فعلاً ادامه دهد .

برگرفته از مقاله ای پزشکی از شماره ۲۰۸۴ روزنامه راه مردم
معرفی مددجویان نمونه خانه ما :
در این شماره ماهنامه مددجویانی از خانه مان را معرفی می کنیم که به دلیل بهبودی در رفتار و سلامتی خود , در ایام ماه مبارک رمضان بسته هایی شامل : برنج , چای , قند , ماکارونی , روغن , شامپو , صابون , پودر لباسشویی و… دریافت کردند.
این گروه امسال بیشتر از بقیه مددجویان برای بهبود شرایط خود در زمینه منفی بودن آزمایش های مواد مخدر و محرک ؛ تلاش کردند.
خانم ها ف-اکبری، ز- اکبری، ف- تهرانی، ف- رخشی،  علی بخشی، ف- قاسمی، خ- قاسمی، م- حسینی، ا- نورزاده، گ- نورزایی، ا- جعفری، م-بخشایش، م-لاچینی، م-هاشم زاده، م-منافی، ر-امیری،  م-فیض رسان، خ-حسانی را، رئوف، ل-غنودی، ز- مرادی، ا-ملکوتی زاده، س-نظر، ز- خسروشاهی و م-ایمانی

دل نوشته ها و ابراز محبت رایگان مددجویان خانه ما
اگر می خواهید محبت خود را به دیگران ابراز کنید با هماهنگی با مدیریت می توانید پیام های خود را در این قسمت به چاپ رسانید.
سوگند عزیزم

عزیز دلم یکی یک دونه مادربزرگ وجودت تکیه گاهی است برای بودنم .تولدت مبارک
از طرف مادربزرگت

—————————————————————
سمیه جان
دخترم سالروز تولدت مبارک امیدوارم همیشه شاد و سلامت باشی
از طرف مادرت

—————————————————————
از استعمال مواد مخدرمحرک و الکل اجتناب کنید , چرا که این مواد می توانند قدرت تفکر و تصمیم گیری صحیح و منطقی را مختل کنند و موجب تسهیل رفتارهای پرخطر توسط فرد شوند.
اختلال حافظه ، توهم ، بدبینی به همسر وجنون روانی ، سوغات و نتیجه مصرف شیشه است .
گروه فرهنگی خانه خورشید با مسئولیت سارا جعفری