پایگاه اینترنتی رسمی خانه خورشید
Header

بهمن ماه ۹۲

ماهنامه خانه خورشید
داخلی – شماره هفدهم – بهمن ماه 92
سخن سردبیر :
زمستان سرد و همراه با برفی داشتیم . برف خانه ما را مثل بیشتر خانه های کشورمان سفیدپوش کرد.اما به لطف خدای مهربان که هیچ گاه بندگان بی پناه و امیدوارش را تنها نمی گذارد، خانه ما هم برای مراجعان گرم بود و در آن زندگی جریان داشت . در زمستان ما هم شاخه های درختان حیاط را کوتاه کردیم . با هم با برف های حیاط و وسایلی که داشتیم ، آدم برفی ساختیم و دور آن جمع شدیم و از کنار هم بودن ؛ لذت بردیم .
در این ماه مدیریت مرکز دو مسابقه برای مددجویان تدارک دیده است. مسابقه اول برای افراد شرکت کننده در کارگاه و کسانی است که آشنا به بافندگی هستند. قرار است کسانی که در کارگاه تولیدات بیشتر و با کیفیت بهتری داشته و فعال ترهستند یا زیباترین عروسک ها را ازلحاظ درست بافته شدن، ترکیب رنگ ؛ با توجه به مدت زمان یادگیری و توانایی شان ببافند ؛ با نظر همکاران انتخاب شوند. مسابقه دوم ،مسابقه خاطره نویسی با موضوع روزی که باور کردم معتادم ،است. دراین مسابقه همه مددجویان می توانند شرکت کنند.مددجویان به شیوه های مختلف مثل ضبط شدن صدایشان، نوشتن بوسیله خودشان یا همکاران در این مسابقه شرکت می کنند و زیباترین نوشته ها با نظر همکاران انتخاب می شود. این مسابقه ها تا 10 اسفند ماه ادامه دارد و به برگزیدگان هر دو مسابقه جوایزی اهدا می شود .

در خانه ما چه گذشت !
– آقای دکتر بابک سارنگ- مسئول فنی مرکز، پزشک عمومی و متخصص متادون درمانی – علاوه بر تجویز متادون ، تعدادی از مددجویان را ویزیت کردند.
– خانم دکتر نسترن رفیعیان- پزشک عمومی– بطور داوطلبانه در مرکز حضور داشته و تعدادی از مددجویان از حضور، تشخیص و درمان ایشان بهره مند شدند.
قدردان خدمات داوطلبانه سرکار خانم دکتر نسترن رفیعیان هستیم .

– نسخه های آقای دکتر سارنگ ، خانم دکتر رفیعیان ، روانپزشک داوطلب مرکز آقای دکتر فرزام پروا وماما مرکز خانم محمودزاده خریداری شد و داروها به طور رایگان و روزانه دراختیار مددجویان ویزیت شده، قرار گرفت .

– این ماه هم،طبق روال گذشته؛ جلساتNA با استقبال مددجویان خانه خورشید هر یکشنبه در این مرکز برگزار شد.

– 5 بهمن، طبق روال گذشته؛کلاس هم خوانی وهم نوایی خانم نیّره خادمی بعد از دو ماه محرم و صفر تعطیلی برگزار شد. در این جلسه آموزش های ارائه شده در جلسات قبلی , برای شرکت کنندگان یادآوری شد . سپس آموزش هم خوانی هدفمند اجرا شد و مددجویان به موسیقی باکلام و بدون کلام گوش دادند .
– 6 بهمن، پس از برگزاری جلسه NA ، کارگاه نقاشی در اتاق آموزش با حضور همه مددجویان حاضر درمرکز برگزار شد. در این کارگاه مددجویان می توانستند حس شان را درباره طراحی هایی از روی چهره های خودشان بنویسند یا با مداد تغییراتی در طراحی ها به وجود آورند .
این کارگاه نقاشی عکس های خود مددجویان بود و به همت خانم ها:مینا غازیانی و نسترن سمیعی برگزار شد. با تشکر فراوان از این دو عزیز و یاور خانه خورشید .

– 8 بهمن ،جلسه ماهانه همکاران مرکز با حضور جمع گرم تمامی همکاران در ساعت 9:10در دفتر مدیریت برگزار شد.طبق روال گذشته همکاران به مشورت گروهی درجهت هر چه بهتر شدن حوزه کاری و شرایط مرکز صحبت و ارائه نظر کردند .

-10بهمن(پنجشنبه)،مرکز میزبان تعدادی از نمایندگان ارگان های بهزیستی، شهرداری، وزارت رفاه ، دادستانی ، قوه قضاییه ، نیروی انتظامی و دفتر نهاد رهبری بود. در ابتدا، مهمان ها از قسمت های مختلف مرکز ازجمله : متادون درمانی، بخش حرفه آموزی و تولیداتش بازدید کردند و در پایان ، جلسه ای در اتاق آموزش مرکز برای بازدیدکنندگان برگزار شد. در این جلسه خانم ارشد – مدیر عامل مرکز- ضمن معرفی مرکز و بیان ابعاد مشکلات اعتیاد زنان در جامعه ،درباره تجربیات کاری خود در این حوزه صحبت کردند. در این جلسه ضمن پذیرایی از مهمان ها خانم ارشد پاسخ گوی سوالات بودند.

– 9،13،16 و20بهمن،جلسه گروه متمرکز دررابطه با (برنامه اجتماع محورپیشگیری از رفتارهای پرخطر جنسی زنان درمعرض آسیب) با حضور15 نفرازمددجویان برگزار شد.

– 14 بهمن،درمرکز جشنی برای اولین سال پاکی یکی از مددجویان(م،بخشایش) برگزار شد.در این جشن همکاران و مددجویان حاضر در مرکز حضور داشتند و از مددجویان با شیرینی های اهدایی خانم جوهرچی – داوطلب فعال مرکز – پذیرایی شد .

– 8 ، 15و 29بهمن،خانم فرنازآقاطاهر-روانشناس مرکز- جلسه آموزشی کنترل خشم و گروه درمانی شیشه را با موضوع:کنترل وسوسه با حضور تعدادی از مددجویان، برگزار کردند. بطور متوسط در هر جلسه 8 نفر از مددجویان حضور داشتند .

– 7،12و28بهمن، طبق روال گذشته؛کلاس یوگای خنده توسط خانم جوهرچی درمرکز برگزار شد . در پایان کلاس ها از شرکت کنندگان با شیرینی پذیرایی شد . خانم جوهرچی یکی از داوطلبان فعال و متعهد هستند که این مرکز همیشه از حضور پراز شادی وانرژی خدمات ایشان بهره مند می شود.

– 13 و27 بهمن، خانم محمودزاده- متخصص مامایی مرکز- برای آموزش و درمان در مرکز حضور یافتند. تعدادی از مددجویان ازحضور، تشخیص ودرمان ایشان بهره مند شدند.
– 27 بهمن،از ساعت 14:30 الی 17 در مرکز جلسه ای با موضوع تشکیل گروه های همسان جهت خدمت رسانی به گروه های در معرض آسیب و پرخطر در خارج از مرکز تشکیل شد.در این جلسه همکاران و مدیریت مرکز ، گروه گشت مرکز، امدادرسانی مرکز میخک و گروه پژوهشی از دانشگاه بهزیستی حضور داشتند .

– 30 بهمن، در جلسه ای که همه همکاران و مددجویان حاضر در مرکز در آن حضور داشتند ، دو تن از کارکنان ( خانم ها : م،بخشایش و ز، قنبری ) به مددجویان معرفی شدند و درباره حوزه کاری این دو همکار به مددجویان توضیح داده شد .
همچنین از زحمات همکار قبلی ( خانم : م، فیض رسان ) قدردانی بعمل آمد .

– طبق روال گذشته ، در پایان جلسات آموزشی ؛ هدایایی به شرکت کنندگان اهدا شد.

– دیگر خدمات مرکز :
– تعداد زیادی از مددجویان به درمانگاه زنان و کودکان در محله ارجاع شدند .
– تعدادی از مددجویان برای دریافت خدمات چشم پزشکی به بیمارستان فارابی معرفی شدند .
– مددکار اجتماعی مرکز، در این ماه برای تشخیص و رفع مشکلات مراجعان ؛چند مورد بازدید منزل داشتند.
– مددکار اجتماعی مرکز ، در این ماه همچنان به دنبال دریافت شناسنامه برای گروهی از زنان و فرزندان فاقد شناسنامه مرکز ؛ بوده اند .
– اهدای شیرخشک،غذای کمکی کودک و پوشاک رایگان به نوزادان و کودکان مددجویان .
– اهداء پوشاک گرم ، پتو، لوازم بهداشتی و مواد غذایی خشک و… به مددجویان .
– مشاوره در زمینه های مددکاری،روانشناسی،طلاق،حقوقی و ارجاع به مراکز بهداشتی- درمانی از دیگر خدمات مرکز در این ماه بود .
– طبق روال گذشته،همه روزه مددجویان چای،میوه و یک وعده ناهار گرم دریافت کردند.

گزارش فعالیت های کارگاه حرفه آموزی :
– کارگاه حرفه آموزی مرکز به سرپرستی خانم ها سارا جعفری و سحر آقایی به برش و دوخت تعدادی ساک خرید،ملافه،عروسک بافتنی و قلاب بافی،ساخت گل سر و… پرداخته است.18 نفر از مددجویان مشغول به کار در این کارگاه براساس تعداد موارد تولیدی و مدت حضور در کارگاه،دستمزدشان را به صورت روزانه یا ماهانه دریافت کردند.
همچنین در این ماه , طبق روال گذشته ؛ سرکار خانم زهرا نصرتی در روزهای شنبه هر هفته ، کلاس قلاب بافی را بطور داوطلبانه با حضور گروهی از مددجویانی که در کارگاه حرفه آموزی فعالیت می کنند ؛ برگزار کردند .
با سپاس از خانم نصرتی به خاطر پیگیری و تلاش صمیمانه ایشان .

گزارش فعالیت های تیم سیّار :
– در روزهای زوج هر هفته ، طبق روال گذشته ؛ گروه گشت سیّار در مناطق از پیش تعیین شده به سوء مصرف کنندگان زن و مرد؛ سوزن سرنگ، کاندوم ،آموزش، خدمات بهداشتی ، پانسمان ، توزیع شامپو شپش و گال و دیگر خدمات رایگان ،ارائه و درباره خدمات مرکز به آنها پیام رسانی کردند.

آیا می دانید قابلیت عصاره ریشه گیاه شمعدانی چیست ؟
تاکنون راههای زیادی جهت درمان ایدز آزمایش شده است. محققان به ویژه در گذشته تلاش کردند با ابداع داروهایی شیمیایی ایدز را درمان کنند اما اخیراً دانشمندان به راه جدید گیاهی جهت درمان این بیماری دست یافته اند. نتایج تحقیقات توسط محققان آلمانی نشان می دهد ،عصاره ریشه گیاه شمعدانی از قابلیت درمان ویروس اچ آی وی -1بعنوان متداول ترین نوع ویروس ایدز برخوردار است. به گزارش ایسنا ، ویروس اچ آی وی به 2 نوع ویروس اچ آی وی-1 و اچ آی وی-2 تقسیم می شود که نوع اول متداول ترین نوع ویروس ایدز محسوب می شود . محققان مرکز تحقیقات بهداشت محیط در مونیخ درتحقیقات خود دریافته اند،عصاره گرفته شده ازاین گیاه قادربه غیرفعال سازی ویروس اچ آی وی-1 و پیشگیری ازحمله این ویروس به سلول های سالم بدن است . این ترکیب از تکثیر ویروس در داخل بدن جلوگیری کرده و از توانایی بالقوه تولید نسل جدید داروهای ضد ویروس اچ آی وی-1 برخوردار است .
برگرفته از مقاله ای پزشکی از شماره 6180 روزنامه راه مردم

معرفی مددجویان نمونه خانه ما :
دراین شماره کسانی را معرفی می کنیم که در این ماه بیشتراز بقیه مددجویان برای بهبود شرایط خود در زمینه آزمایش های منفی مواد مخدر و محرک تلاش کرد اند .

خانم ها : ز، اکبری – ر، امیری – س، برسیلی – م، بهمن یار – ف، پالوس ور – ف، تهرانی – ا، جاسم – ا، جعفری – ص، چاوشانی – م ،حسینی – ه، حیدرنژاد – پ، ذاکری ، ف،رخشی – ف، رضایی – ا، رئوف – ب ، ژافه وند – ن ، کریمی – خ، صفری – ش، غلامیان – ز، قنبری – ا، فراهانی – م، هاشم زاده – ر، یوسف پورحاجی – ا،سحردوست ، خ ، نیکوپرور و م، منافی
دل نوشته ها و ابراز محبت رایگان مددجویان خانه ما :
اگر می خواهید محبت خود را به دیگران ابراز کنید با هماهنگی مدیریت می توانید پیام های خود را در این قسمت به چاپ رسانید .
مینا جان
دخترم ، برایت هر جا که هستی سلامتی و آرامش آرزومندم . دوستت دارم . تولدت مبارک .
مادرت(م ، فیض رسان)

سمیه جان
شکفته شدن گل وجودت در زمستان آرامشی زیبا برای وجود من است. عزیزم تولدت مبارک.
مادرت (چاوشانی)

عسل عزیزم
زیبایی گل را برای زندگی ات و کوتاهی عمرش را برای کوتاهی غم هایت آرزومندم .
تولدت مبارک . مادرت(موسوی)

پایپ مشترک یکی از عوامل انتقال ویروس این بیماری است .

اگر اراده ات قوی باشد مصرف گاه به گاه مواد موجب اعتیاد نمی شود. (که این باوری غلط است .)

گروه فرهنگی خانه خورشید
با مسئولیت سارا جعفری