پایگاه اینترنتی رسمی خانه خورشید
Header

اسفند ماه ۹۲

ماهنامه خانه خورشید
داخلی – شماره هجدهم – اسفند ماه  92
سخن سردبیر :
اما چه رنجی است لذت ها را تنها بردن و چه زشت است زیبایی ها را تنها دیدن و چه بدبختی آزاردهنده ای است تنها خوشبخت بودن ! در بهشت تنها بودن سخت تر از کویر است .
برگزیده ای از کتاب هبوط  دکتر علی شریعتی

ماه خانه تکانی دل ها و خانه ها و استقبال از فصل سبزه و شادابی هم فرا رسید . امسال هم با ما خداحافظی می کند و سالی نو نوید آمدنش را می دهد . امسال کسانی از جمع ما رفتند اما یادشان را برایمان باقی گذاشتند و کسانی دیگر به جمع ما پیوستند و دست مان را در رسیدن به هدفمان رها نکردند. وقتی کارنامه عملکرد یکساله مرکز را مرور کردیم ،خوشحالیم که با وجود مشکلات و محدودیت هایی که داشتیم از هدفمان دور نشدیم . در این ماه در مرکز ما هم  تب و تابی دیده می شد . با توانایی همکاران و کمک مددجویان مرکز را برای سال نو آماده کردیم . این ماه خانه خورشید با وجود داشتن میزهایی برای معرفی مرکز و عرضه و نمایش تولیدات مددجویان ، تمام تلاش خود را بکار گرفت تا جشن آخرسال خاطره انگیزی برگزار کند. دوشنبه آخر سال این جشن با حضور مددجویان ، داوطلبان و دوستاران این خانه برگزار شد و در پایان جشن از کسانی که در سال 1392 در کارگاه حرفه آموزی حضور فعال تر ، موثرتر و منظم تری داشتند، با هدایایی قدردانی شد .

در خانه ما چه گذشت !
– طبق روال گذشته ، مددجویان مرکز از حضور آقای دکتر بابک سارنگ – مسئول فنی مرکز بهره مند شدند. ایشان علاوه بر تجویز متادون ، تعدادی از مددجویان را ویزیت کردند.
– در این ماه همچنین ، تعدادی مددجویان از حضور و تشخیص خانم دکتر نسترن رفیعیان- پزشک عمومی داوطلب مرکز بهره مند شدند.
از سرکار خانم دکتر نسترن رفیعیان برای همکاری داوطلبانه ایشان سپاسگزاریم .
– 14 اسفند، آقای دکتر فرزام پروا- روانپزشک- بطور داوطلبانه در مرکز حضور داشته و تعدادی از مددجویان از حضور، تشخیص و درمان ایشان بهره مند شدند.
از جناب آقای دکتر پروا صمیمانه سپاسگزاریم .

– نسخه های آقای دکتر سارنگ ، خانم دکتر رفیعیان ، روانپزشک داوطلب مرکز آقای دکتر فرزام پروا وماما مرکز خانم محمودزاده خریداری شد و داروها به طور رایگان و روزانه دراختیار مددجویان ویزیت شده، قرار گرفت .

– 3 اسفند،درمرکز برای فرزند یکی از مددجویان (م، بخشایش)مراسم جشن تولد برگزار شد. در این جشن همکاران و مددجویان حاضر در مرکز حضور داشتند و از مددجویان با کیک پذیرایی شد .
– 3 ،10 و 27 اسفند ، کلاس هم خوانی وهم نوایی خانم نیّره خادمی مانند ماه های قبل برگزار شد. از همکاری داوطلبانه ایشان متشکریم .
– 4 ،11 و 25اسفند،طبق روال گذشته؛ جلساتNA با استقبال مددجویان خانه خورشید هر یکشنبه برگزار شد.
سپاسگزار عزیزانی که از انجمن معتادان گمنام دربرگزاری این جلسات شرکت کردند ،هستیم .

– 5 ، 12 و 19 اسفند ،کلاس یوگای خنده توسط خانم جوهرچی- داوطلب فعال مرکز برگزار شد . در پایان کلاس ها از شرکت کنندگان با شیرینی پذیرایی شد .
با تشکر از حضور شاد و پرانرژی سرکار خانم جوهرچی
-6 اسفند،مدیریت و همکاران جلسه ای توجیهی درباره مسائل مرکز با مددجویان داشتند. در این جلسه مددجویان نیز نظرات خود را در حضور همکاران بیان کردند.
– 6 ،19 و 24 اسفند، مددجویان غذای نذری دریافت کردند .
با تشکر از کسانی که زنان مرکز ما را در نیکوکاری شان فراموش نکردند .
– 7 و 14 اسفند ، دو جلسه گروه متمرکز دررابطه با (برنامه اجتماع محور پیشگیری از رفتارهای پرخطر جنسی زنان در معرض آسیب) با حضور 28 نفر از مددجویان برگزار شد.
– 19 اسفند،مرکز میزبان تعدادی از نمایندگان سازمان بهزیستی بود.مهمان ها از قسمت های مختلف مرکز ازجمله : متادون درمانی، بخش حرفه آموزی و تولیداتش بازدید کردند.

– 11و 25 اسفند،خانم محمودزاده- متخصص مامایی- برای آموزش و درمان در مرکز حضور یافتند. تعدادی از مددجویان ازحضور، تشخیص ودرمان ایشان بهره مند شدند.

– 26  اسفند، جشن پایان سال مرکز با حضور تمامی همکاران ، مددجویان و تعدادی از داوطلبان و دوستان مرکز از ساعت 10 الی 16  برگزارشد.
در پایان این جشن از مددجویانی که در کارگاه حرفه آموزی حضور فعال و موثرتری داشتند با اهداء هدایایی قدردانی شد . در پایان پس از ناهار ، تمامی مددجویان هدایای نوروزی خود را دریافت کردند .
– در این ماه مرکز توانایی و افتخار برگزاری پنج میز را بشرح زیر داشت :
-1 اسفند ، در منزل یکی از خیران در حوالی خیابان نیاوران
– 9  و 10  اسفند، از ساعت 16 عصر الی 20  شب در گالری طراحان آزاد واقع در میدان فاطمی
– 12  و 13  اسفند، از ساعت 9 صبح الی 16 عصر در دانشکده روانشناسی دانشکده دانشگاه تهران
– 13  الی 16  اسفند، از ساعت 10صبح الی 22 شب در موسسه خیریه بچه های آسمان
– 18 الی 20 اسفند، از ساعت 9 صبح الی 16عصر در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران
– در این ایام میزها را خانم ها: سحر آقایی ، زینب شتلی ، تعدادی از دانشجویان رشته مددکاری و داوطلبان مرکز اداره کردند. با تشکر و خسته نباشی فراوان از این عزیزان .
– همچنین از برگزارکنندگان این بازارچه ها خصوصاً انجمن های اسلامی دانشکده های روانشناسی و علوم اجتماعی دانشگاه تهران و همه برگزارکنندگان نمایشگاه عکس و نقاشی در گالری طراحان آزاد و برگزارکنندگان بازارچه نوروزی موسسه خیریه بچه های آسمان بویژه جناب آقای وحید قربانی و جناب آقای فرخی که این فرصت را بما دادند و ما را فراموش نکردند، بی نهایت سپاسگزاریم .
– در این ماه همچنین , طبق سنوات گذشته , برای هر کدام از مددجویان مرکز بسته های هدیه نوروزی شامل : چند تکه لباس، مانتو ، روسری ، جوراب ، کفش ، آجیل ، چای، بیسکوییت، شکلات ، صابون، شامپو، اسباب بازی و…  تدارک دیدند .
با تشکر فراوان ازهمه کسانی که در تهیه و بسته بندی این هدایا خانه ما را یاری کردند.

– طبق روال گذشته ، در پایان جلسات آموزشی ؛ هدایایی به شرکت کنندگان اهدا شد.

– در این ماه برای 3 دختر جوان در آستانه ازدواج ، وسایل منزل تهیه گردید. این دختران تک سرپرست با مادران بهبودیافته که حداقل 5 سال است قطع مصرف دارند و پدران خانواده را ترک کرده اند، زندگی می کنند .

– دیگر خدمات مرکز :

– پیگیری دریافت شناسنامه برای گروهی از زنان و فرزندان فاقد شناسنامه مرکز و چند مورد بازدید منزل برای تشخیص و رفع مشکلات مراجعان از دیگر فعالیت های مددکار مرکز – خانم زینب شتلی بوده است .
– مشاوره در زمینه های مددکاری،روانشناسی،طلاق،حقوقی و ارجاع به مراکز بهداشتی- درمانی از دیگر خدمات مرکز در این ماه بود .
– طبق روال گذشته،همه روزه مددجویان چای،میوه و یک وعده ناهار گرم دریافت کردند.
– اهداء پوشاک گرم ، پتو، لوازم بهداشتی و مواد غذایی خشک و… به مددجویان و اهداء پوشاک، شیرخشک و غذای کمکی کودک رایگان به نوزادان و کودکان تعدادی از مددجویان
– در این ماه، نتایج دو مسابقه (خاطره نویسی و بافت بهترین و زیباترین عروسک ها ) اعلام شد که تدارک اردو برای گروهی و اهداء جایزه برای گروه دیگر درنظر گرفته شده است .

گزارش فعالیت های کارگاه حرفه آموزی :
– این ماه، مددجویان مشغول به فعالیت در کارگاه حرفه آموزی مرکز به دوخت تعدادی ساک خرید، تکه دوزی روی ساک ها،عروسک بافتنی و… پرداختند . مددجویان مشغول به کار در این کارگاه براساس تعداد موارد تولیدی و مدت حضور در کارگاه ، دستمزدشان را به صورت روزانه یا ماهانه دریافت کردند.
طبق روال گذشته ؛ در روزهای شنبه هر هفته ؛ سرکار خانم زهرا نصرتی کلاس بافتنی را برای گروهی از مددجویان علاقمند ، برگزار کردند .
با سپاس از خدمات داوطلبانه سرکار خانم  نصرتی  .
گزارش فعالیت های تیم سیّار :
– در روزهای زوج هر هفته ، طبق روال گذشته ؛ گروه گشت  سیّار در مناطق از پیش تعیین شده علاوه بر پیام رسانی درباره خدمات مرکز به سوء مصرف کنندگان زن و مرد؛ به توزیع سوزن سرنگ و کاندوم رایگان پرداخته و آموزش و خدمات بهداشتی از قبیل :  پانسمان ، توزیع شامپو شپش و گال و دیگر خدمات رایگان ، ارائه می دهند .
خاطر نشان می شویم که به تازگی یکی از مددجویان مرکز(س، برسیلی)از همکاران این تیم شده است .

آیا می دانید سیگار عامل اصلی غلظت خون در کشور است ؟
دکتر پیام فرهبخش متخصص تغذیه گفت :غلظت خون در اثر افزایش تعداد سلول های قرمز اتفاق می افتد که برای درمان آن نه تنها درمان های طبی صورت می گیرد بلکه تغذیه نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است . وی افزود : اولین راه در درمان غلظت خون اجتناب از استعمال سیگار است .  سیگار کشیدن اکسیژن رسانی را کم می کند و موجب افزایش تعداد سلول های قرمز می شود و متاسفانه عامل اصلی غلظت خون در کشور ما مصرف سیگار است. وی ادامه داد :اجتناب از مصرف چربی های اشباع بسیار به بدن ضرر می رساند و در غلظت خون نقش بسزایی دارد .

برگرفته از مقاله ای پزشکی از شماره 2241 روزنامه راه مردم

معرفی مددجویان نمونه خانه ما :
در این شماره ماهنامه کسانی را معرفی می کنیم که 26 اسفند ماه در جشن پایان سال به دلیل حضور فعال و موثرترشان در کارگاه حرفه آموزی با هدایایی از آنها تشکر شد.

خانم ها (بترتیب حروف الفبا ): م،احمدخان آباد-  ف،اکبری – س، برسیلی – م،بهمن یار-  ا،جعفری –  م،حسینی – م،حیدرزاده – ص،دادخواه – ا،رئوف – خ،صفری – ف،علی بخشی –  ش،غلامیان – م، فیض رسان – خ، قاسمی – ز، قنبری – م، لاچینی –  ا، ملکوتی – م، منافی –  ش، موجی  – م،هاشم زاده  –   ا، نورزاده   و   خ, نیکوپرور

دل نوشته ها و ابراز محبت رایگان مددجویان خانه ما :
اگر می خواهید محبت خود را به دیگران ابراز کنید با هماهنگی مدیریت می توانید پیام های خود را در این قسمت به چاپ رسانید .
فاطمه جان
عزیزم ، امیدوارم همیشه گل لبخند را روی لب ها و برق شادی و رضایت را در چشم هایت ببینم. تولدت مبارک .
مادرت(م ،هاشم زاده)
پسر عزیزم ، رادین
برای آسمان زندگی ات آرامش آرزومندم . اسفند ماه اولین سالروز شکفتن وجودت مبارک .
مادرت (م ، بخشایش)

فاطمه عزیزم
دخترم ، برایت هر جا که هستی سلامتی و خوشبختی آرزومندم . دوستت دارم . تولدت مبارک .
مادرت (خ ،صفری)
بهناز عزیزم
سبدی از گل های مریم و بهاری تقدیم ات می کنم  و برایت آرزوی سلامتی و سربلندی دارم .
تولدت مبارک .
مادرت ( م،حسینی)

سیاوش جان
عزیزم ، لحظه هایی سرشار از آرامش و موفقیت در انتظارت باد. دوستت دارم . تولدت مبارک .
مادرت (چاوشانی)

مصرف بی رویه وخودسرانه داروهای مسکن خطر ابتلا به اعتیاد را افزایش می دهد . بنابراین داروها را فقط با تجویز پزشک مصرف کنید .

حتی اگر سالم به نظر می رسید ، تنها راه آگاهی از وضعیت این بیماری انجام آزمایش خون است .

گروه فرهنگی خانه خورشید
با مسئولیت سارا جعفری