پایگاه اینترنتی رسمی خانه خورشید
Header

آذرماه ۹۲

ماهنامه خانه خورشید
داخلی – شماره پانزدهم – آذرماه 92
سخن سردبیر :
معمولاً هنگامی که یک بیماری سراغ انسان می آید، مهم ترین مساله ای که به ذهن خطور می کند این است که چطور بیماری را درمان کنیم . اما درباره بیماری ایدز قضیه متفاوت است ، چون رنج از نام این بیماری گاهی ازدرمانش غیرقابل تحمل تر است . از آنجایی که یکی از راه های انتقال این بیماری از فیلتر رفتارهای پرخطر جنسی و تزریقی می گذرد ،وقتی نام این بیماری به میان می آید ، حتی مسئولان نیز در مورد آن با ملاحظاتی سخن می گویند. زمانی بیماری ایدز در کشور ما خط قرمز بود و بیماری کشورهای بی بندوبار قلمداد می شد . بیماری که موج ابتلا به آن در اثر اعتیاد تزریقی و روابط جنسی در کشورهای در حال توسعه از جمله ایران به شدت رو به افزایش است. ایدز یا نشانگان نقص ایمنی اکتسابی، اختلالی ناشی از “ویروس نقص ایمنی” یا اچ آی وی است.اما درسه دهه اخیر وبا افزایش شیوع ابن بیماری به خصوص در معتادان تزریقی ، نگاه ها به این بیماری متفاوت شده است. اگرچه این بیماری درحال حاضر درمان قطعی ندارد اما داروهایی که در دسترس هستند ،با کنترل ویروس ؛ این امکان را ایجاد می کنند که افراد دچار اچ آی وی،برای سال ها یا دهه ها به زندگی خود ادامه دهند.با توجه به اهمیت درمان ضدویروسی در جهان ، شعار روزجهانی ایدز سال2013 “انجام به موقع آزمایش اچ آی وی؛ تشخیص زودتر ، درمان موثرتر” در نظر گرفته شده است. بنابراین تشخیص سریع تر برای درمان موثرتر بیماری لازم است.
10 آذر،برابر با اول دسامبر روز جهانی ایدز است. روز جهانی ایدز سال گذشته از تقویم اجرایی کشورمان حذف شد و این باعث شد برنامه های زیادی که به این مناسبت برگزار می شود، حذف شود . با این وجود خوشحالیم که وزارت بهداشت تمام توجه خود را به استقرار مراکز درمانی و عرضه خدمات مشاوره ای و آزمایش رایگان ایدز معطوف کرده است .
برگزیده هایی از هفته نامه سلامت شماره 449

در خانه ما چه گذشت !
– آقای دکتر بابک سارنگ- مسئول فنی مرکز، پزشک عمومی و متخصص متادون درمانی – علاوه بر تجویز متادون ، تعدادی از مددجویان را ویزیت کردند.

– خانم دکتر نسترن رفیعیان- پزشک عمومی– بطور داوطلبانه در مرکز حضور داشته و تعدادی از مددجویان از حضور، تشخیص و درمان ایشان بهره مند شدند. همچنین ایشان مرحله دوم واکسن هپاتیت را برای 9 نفر از مددجویانی که این واکسن را دریافت نکرده بودند در19 آذر تزریق کردند .
قدردان خدمات داوطلبانه سرکار خانم دکتر نسترن رفیعیان هستیم .
– نسخه های آقای دکتر سارنگ ، خانم دکتر رفیعیان ، روانپزشک داوطلب مرکز آقای دکتر فرزام پروا وماما مرکز خانم محمودزاده خریداری شد و داروها به طور رایگان و روزانه دراختیار مددجویان ویزیت شده، قرار گرفت .
– جلساتNA توسط خدمتگزاران عزیز انجمن معتادان گمنام در روزهای یکشنبه هرهفته؛ برگزار شد.همه مددجویان مشتاق بهبودی مرکز و آنهایی که قطع مصرف داشته اند، از محله آمده و در این جلسات شرکت کردند .
– 10 آذر ، پس از پایان جلسهNA ؛خانم ها سرور منشی زاده و خانم سحر آقایی جلسه ای توجیهی درباره مسائل مرکز با مددجویان داشتند .
– 5 ،12 و 26 آذر، جلسه گروه متمرکز در رابطه با ( برنامه اجتماع محور پیشگیری ازرفتارهای پرخطر جنسی زنان در معرض آسیب) با حضور 8 نفر از مددجویان برگزار شد .
-6 ،9،16 و23 آذر،خانم فرنازآقاطاهر-روانشناس مرکز-جلسات آموزش گروه درمانی شیشه ، هپاتیت و ایدز را با حضور تعدادی از مددجویان ؛ برگزار کردند . بطور متوسط در هر جلسه 7 نفر از مددجویان حضور داشتند .
-10 آذر، با همکاری خانه خورشید مراسمی بمناسبت ” روز جهانی ایدز ” در پارک خواجوی کرمانی برگزار شد. در این روز 220 نفر از کودکان کار و خیابان ازNGOهای محل درپارک حضور یافته ، ورزش کردند ؛ روبان ایدز را در وسط زمین فوتبال ساختند ؛ آموزش دیدند و با کیک و آبمیوه پذیرایی شدند .
– 3 تا5 آذر،خانه خورشید بازارچه ای دردانشکده ادبیات دانشگاه تهران از ساعت 9:30 الی 16:30 با همکاری اعضاء انجمن اسلامی این دانشکده برگزار کرد و میزبان حضور گرم دانشجویان دانشکده ادبیات دانشگاه تهران، دوستداران و علاقمندان به این مرکز بود. همچنین دراین بازارچه مرکز ، میزی برای عرضه و نمایش تولیدات مددجویان و میزی برای ارائه مشاوره اعتیادوپیشگیری دراختیار داشت.
با تشکر فراوان از خانم ها : فهیمه تسلی بخش ، بشرا صبوری ، ناهید پورعیسی ، سحر آقایی ، سارا جعفری ، فرناز آقاطاهر ، زینب شتلی ، مینا اسحاقی ، فاطمه آزاد، ملیحه میرزایی ، فائزه ابراهیمی ، اعضاء انجمن اسلامی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران و همه عزیزانی که ما را در برگزاری این بازارچه و اداره میز مرکز یاری کردند .
– 16 آذر،در مرکز جشنی بمناسبت آغازهشتمین سال فعالیت خانه خورشید با کیک های خانگی دست پخت سرکار خانم صمصامی برگزار شد. تمامی مددجویان حاضر در مرکز دراین مراسم حضور داشتند .
با تشکر فراوان از سرکار خانم صمصامی
– 23 تا 27 آذر ، مرکز میزی برای عرضه و نمایش تولیدات مددجویان در دانشکده مددکاری دانشگاه علامه طباطبایی , از ساعت 9 الی 16 دراختیار داشت . استقبال خوبی از محصولات شد .
خانم ها : سحر آقایی، فاطمه آزاد، مینا اسحاقی، فائزه ابراهیمی و فریبا اکبری اصل در آنجا حضور داشتند و میز مرکز را اداره کردند. با تشکر فراوان از ایشان .
در آخرین روز این بازارچه خانم لیلا ارشد در پنل تحلیلی فیلم “هیس دخترها فریاد نمی زنند ” با خانم پوران درخشنده به تحلیل فیلم پرداختند .
– دوشنبه هر هفته ،طبق روال گذشته؛کلاس یوگای خنده توسطخانم جوهرچی در مرکز برگزار شد . در پایان کلاس ها از شرکت کنندگان با شیرینی پذیرایی شد. خانم جوهرچی یکی ازداوطلبان فعال ومتعد هستند که این مرکزهمیشه ازخدمات ایشان بهره مند می شود.
-6 و 13 آذر, جلسات آموزش کنترل خشم به توسط خانم افسانه خدادوست –دانشجوی مددکاری اجتماعی ، با حضور اعضای گروه اش از ساعت 15 تا 16 برگزار شد. در این جلسه در مورد شیوه های کنترل خشم صحبت ، تمریناتی انجام شد. در هر جلسه تعداد 7 نفر از مددجویان حضور داشتند .
– در این ماه ،کلاس هم خوانی وهم نوایی خانم نیّره خادمی به دلیل فرارسیدن ایّام محرم و صفر برگزار نشد .
– 10 و 27 آذر، خانم محمودزاده- متخصص مامایی مرکز- برای آموزش و درمان در مرکزحضور یافتند . تعدادی ازمددجویان از حضور، تشخیص ودرمان ایشان بهره مند شدند.
– 25 آذر , 25 نفراز دانشجویان رشته آسیب شناسی اجتماعی دانشگاه بهزیستی به سرپرستی خانم دکتر عرفانی از مرکز بازدید کردند. در ابتدا، جلسه ای در اتاق آموزش مرکز برای بازدیدکنندگان برگزار شد . در این جلسه خانم ارشد – مدیر عامل مرکز – ضمن معرفی مرکز و بیان ابعاد مشکلات اعتیاد زنان در جامعه، درباره تجربیات کاری خود در این حوزه صحبت کردند.دراین جلسه ضمن پذیرایی ازمهمان ها خانم ارشد پاسخ گوی سوالات بودند .
در پایان, بازدیدکنندگان از قسمت های مختلف مرکز از جمله بخش حرفه آموزی ومتادون درمانی بازدید بعمل آوردند و از تولیدات بخش حرفه آموزی نیز دیدن کردند .
– 27 آذر, 5 نفراز دانشجویان رشته آسیب شناسی اعتیاد از مرکز بازدید کردند.در ابتدا جلسه ای در اتاق آموزش مرکز برای بازدیدکنندگان برگزار شد .در این جلسه خانم زینب شتلی – مددکار اجتماعی مرکز – ضمن معرفی مرکز، درباره ابعاد مشکلات اعتیاد زنان در جامعه صحبت کردند. در این جلسه ضمن پذیرایی از مهمان ها خانم شتلی پاسخ گوی سوالات بودند .
در پایان, بازدیدکنندگان از قسمت های مختلف مرکز دیدن کردند.
– روانشناس و مددکار مرکز؛ در کارگاهی سه روزه در رابطه با کاهش آسیب شرکت و اطلاعات جدیدی کسب کردند. ایشان در 25 آبان و12 آذر طی نشستی این اطلاعات را به سایر همکاران خانه خورشید انتقال دادند .
با تشکر فراوان از مدیریت مرکز و این دو همکار عزیز .
-3 ،10 و17 آذر, جلسات آموزش الگوهای فرزندپروری توسط خانم فریبا اکبری اصل – دانشجوی مددکاری اجتماعی- با حضور اعضای گروه اش از ساعت 14 تا15 برگزار شد.همه ی اعضای گروه ازمادران و دارای فرزند نوجوان هستند ودر این جلسه در مورد شیوه های تربیت وفرزندپروری صحبت می شود. در هر جلسه تعداد 7 نفر از مددجویان حضور داشتند.
– طبق روال گذشته ، در پایان جلسات آموزشی ؛ هدایایی به شرکت کنندگان اهدا شد.

– دیگر خدمات مرکز :
– تعداد زیادی از مددجویان به درمانگاه زنان و کودکان در محله ارجاع شدند .
– 4 نفر از مددجویان برای دریافت خدمات چشم پزشکی به بیمارستان فارابی و 19 نفر برای دریافت خدمات دندان پزشکی به دانشکده دندان پزشکی دانشگاه تهران معرفی شدند.
– مددکار اجتماعی مرکز، در این ماه برای تشخیص و رفع مشکلات مراجعان ؛چند مورد بازدید منزل داشتند.
– مددکار اجتماعی مرکز ، در این ماه همچنان به دنبال دریافت شناسنامه برای گروهی از زنان و فرزندان فاقد شناسنامه مرکز ؛ بوده اند .
– اهدای شیرخشک،غذای کمکی کودک و پوشاک رایگان به نوزادان و کودکان مددجویان
– اهداء پوشاک گرم ، پتو، لوازم بهداشتی و مواد غذایی خشک و… به مددجویان.
– 4 مورد مشاوره در زمینه طلاق ، 75 مورد مشاوره روانشناسی، 314 مورد مشاوره و پیگیری مددکاری ،7مورد مشاوره حقوقی و152مورد ارجاع به مراکز بهداشتی – درمانی از دیگر خدمات مرکز در این ماه بود .
– طبق روال گذشته ، همه روزه مددجویان چای ، میوه و یک وعده ناهار گرم دریافت کردند .
گزارش فعالیت های کارگاه حرفه آموزی :
– کارگاه حرفه آموزی مرکز به سرپرستی خانم ها سارا جعفری و سحر آقایی به برش و دوخت تعدادی ساک خرید، ملافه ، عروسک بافتنی و قلاب بافی ، ساخت گل سر و… پرداخته است. 15 نفر از مددجویان مشغول به کار در این کارگاه براساس تعداد موارد تولیدی ومدت حضوردر کارگاه،دستمزدشان را به صورت روزانه یاماهانه دریافت کردند.
همچنین در این ماه , سرکار خانم زهرا نصرتی در روزهای شنبه هر هفته ، کلاس قلاب بافی و 27 و30 آذر،سرکار خانم ملیحه میرزایی کلاس آموزش گلیم بافی را بطور داوطلبانه با حضور گروهی از مددجویانی که در کارگاه حرفه آموزی فعالیت می کنند ؛ برگزار کردند .
با سپاس از خانم ها : نصرتی و میرزایی و پیگیری و تلاش صمیمانه ایشان .
گزارش فعالیت های تیم سیّار :
– در روزهای زوج هر هفته ، طبق روال گذشته ؛ گروه گشت سیّار در مناطق از پیش تعیین شده به سوء مصرف کنندگان زن و مرد ؛ سوزن سرنگ، کاندوم ، آموزش، خدمات بهداشتی ، پانسمان ، توزیع شامپو شپش و گال و دیگر خدمات رایگان ، ارائه و درباره خدمات مرکز به آنها پیام رسانی کردند.
آیا می دانید 46 درصد مبتلایان بهHIV|ایدز در سنین 25 تا 34 سال هستند؟
رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت رده سنی بیشترین گروه مبتلایان به HIV|ایدز را از منظر آمار در سنین 25 تا 34 معرفی کرد . دکتر عباس صداقت گفت : حدود 46 درصد مبتلایان ایدز در سنین 25 تا 34 سال قرار دارند . اما مهم اینست که این گروه سنی متعلق به زمانی است که فرد از نظر وضعیت HIV |ایدز آزمایش داده و شناخته شده است . وی در این باره افزود : بیشترین گروه پرخطر ابتلا به HIV |ایدز در کشور از نظر سنی در گروه سنی20 تا 30 سال قرار دارند. دکتر صداقت همچنین در پاسخ به این سوال که افراد در معرض خطر این بیماری چگونه می توانند برای تشخیص این بیماری اقدام کنند ؟ گفت : افراد می توانند از طریق مراکز مشاوره بیماری های رفتاری به صورت حضوری یا تلفنی سوالات خود را مطرح و خدمات را به صورت کاملاً رایگان و محرمانه دریافت کنند . شماره تلفن این مراکز به 118 شهرستانها اعلام شده و افراد می توانند از ابن طریق با این مراکز ارتباط برقرار کنند . وی افزود : ایران جزو معدود کشورهایی است که از آخرین دستورالعمل های سازمان جهانی بهداشت برای پیشگیری و درمان HIV |ایدز استفاده می کند و تاکنون توانسته تمام خدمات درمانی و دارویی مربوطه را به صورت رایگان در اختیار این بیماران قرار دهد .
برگرفته از مقاله ای پزشکی از شماره 2189 روزنامه راه مردم
معرفی مددجویان نمونه خانه ما :
دراین شماره ماهنامه کسانی را معرفی می کنیم که درسال 1392 بیشتراز بقیه مددجویان برای بهبود شرایط خود در جلسه گروه متمرکز FGD- شرکت کردند .
خانم ها : خ – حسانی ، س – برسیلی ، م – بهمن یار ، ف- جهان بخش ، ر- امیری ، ا- نورزاده ، ز– مرادی ، ا- ملکوتی، ت-امامی ، ل- حسینی، ب- ژافه وند و س- صادقی
دل نوشته ها و ابراز محبت رایگان مددجویان خانه ما :
غزاله عزیزم
آهنگ صدایت زیباترین ترانه زندگی من است . آذر ورق خوردن برگ سبزی دیگر از زندگی ات را تبریک می گویم . مادرت(نیکوپرور)

اگر یکی از اعضای خانواده یا آشنایان تان اچ آی وی مثبت است او را انگشت نما نکنید.

بیا مصرف کن با مصرف تفننی مواد ، کسی معتاد نمی شود .

گروه فرهنگی خانه خورشید
با مسئولیت سارا جعفری