پایگاه اینترنتی رسمی خانه خورشید
Header

آبان ماه ۹۲

ماهنامه خانه خورشید
داخلی – شماره چهاردهم – آبان ماه 92
سخن سردبیر :

واژه کاهش آسیب برای اولین بار در سال 1987 و به دنبال آغاز همه گیری اچ آی وی به کاربرده شد . ولی مفاهیم آن را می توان در متون قدیمی تر هم مشاهده نمود . درباره کاهش آسیب اصطلاحات متفاوتی به کارمی رود که از آن جمله میتوان به “کاهش آسیب” و “به حداقل رساندن” اشاره کرد.برای پیشگیری موثر از اچ آی وی دربین مصرف کنندگان تزریقی مواد ارائه مجموعه ای از خدمات ضروری است که یکی از مهم ترین آنها در دسترس بودن و امکان ارجاع به انواع متنوعی از درمان های اعتیاد نظیر درمان نگهدارنده با متادون است . مطالعات متعددی تاثیر این درمان را در بازتوانی روانی – اجتماعی مصرف کنندگان مواد و کنترل همه گیری اچ آی وی نشان داده اند .
برگزیده ای از مجموعه کتاب های آموزشی درمان نگهدارنده با داروهای آگونیس
در خانه ما چه گذشت !

– آقای دکتر بابک سارنگ- مسئول فنی مرکز، پزشک عمومی و متخصص متادون درمانی – علاوه بر تجویز متادون ، تعدادی از مددجویان را ویزیت کردند.
– آقای دکتر نادر مولوی- پزشک عمومی ومتخصص متادون درمانی– بطور داوطلبانه در مرکز حضور داشته و تعدادی از مددجویان از حضور ، تشخیص و درمان ایشان بهره مند شدند. قدردان خدمات داوطلبانه جناب آقای دکتر مولوی هستیم .
– 15 آبان، آقای دکتر فرزام پروا- روانپزشک- بطور داوطلبانه در مرکز حضور داشته و تعدادی از مددجویان از حضور ، تشخیص و درمان ایشان بهره مند شدند. از جناب آقای دکتر پروا صمیمانه سپاسگزاریم .
– نسخه های آقایان دکتر سارنگ ، دکتر مولوی ، روانپزشک داوطلب مرکز آقای دکتر فرزام پروا وماما مرکز خانم محمودزاده خریداری شد و داروها به طور رایگان و روزانه دراختیار مددجویان ویزیت شده، قرار گرفت .
– 6 ، 15 و 16 آبان ، جناب آقای دکتر قانع و تیم همراهشان در مرکز حاضر شدند و 76 نفر از مددجویان از خدمات دندان پزشکی شامل :معاینه و تشخیص ایشان بهره مند شدند.
این مددجویان برای دریافت خدمات دندان پزشکی با معرفی نامه و به تدریج به دانشکده دندان پزشکی دانشگاه تهران معرفی شدند و خدمات لازم شامل : کشیدن دندان ، عکس برداری ، قالب گیری و…را دریافت کردند.بخشی از هزینه های مربوطه توسط مدیریت خانه خورشید تامین شد .
از آقای دکتر قانع و تیم همکارانشان بی نهایت سپاسگزاریم .
– 12 ، 19 و 26 آبان ، جلسات NA توسط خدمتگزاران عزیز انجمن معتادان گمنام در روزهای یکشنبه هرهفته؛ برگزار شد.همه مددجویان مشتاق بهبودی مرکزو آنهایی که قطع مصرف داشته اند، از محله آمده و در این جلسات شرکت کردند .
– 14 آبان،جلسه گروه متمرکز در رابطه با (برنامه اجتماع محور پیشگیری ازرفتارهای پرخطر جنسی زنان در معرض آسیب) با حضور 8 نفر از مددجویان برگزار شد .

– 7،21 و 28 آبان،خانم فرنازآقاطاهر- روانشناس مرکز- جلسات آموزش گروه درمانی شیشه با موضوعات: غلبه بر وسوسه ، نحوه ماندگاری در سلامت ، محرک های بیرونی و درونی را با حضور تعدادی از مددجویان ؛ برگزار کردند . بطور متوسط در هر جلسه 7 نفر از مددجویان حضور داشتند .
– 18 آبان،واکسیناسیون مرحله واکسن آمپول هپاتیت با همکاری موسسه تولّدی دوباره انجام شد . قابل ذکر است که مرحله اول تزریق این واکسن در 18 مهر انجام شد و مرحله سوم در 18 آذر انجام می شود . جمعاً 77 نفر از مددجویان واکسینه شدند .
از انجمن تولّدی دوباره برای امکان واکسیناسیون هپاتیت سپاسگزاریم .
– 5 تا 8 آبان ، خانه خورشید میزی برای عرضه و نمایش تولیدات مددجویان و میزی برای ارائه مشاوره اعتیاد و پیشگیری در کارخانه مگا موتور , از ساعت 9 الی 16 دراختیار داشت . استقبال خوبی از محصولات شد .
خانم ها : لیلا ارشد ، سحر آقایی و فرناز آقاطاهر در آنجا حضور داشتند .
– 6، 13و 20 آبان،طبق روال گذشته؛کلاس یوگای خنده توسطخانم جوهرچی در مرکز برگزار شد . در پایان کلاس ها از شرکت کنندگان با شیرینی پذیرایی شد. خانم جوهرچی یکی از داوطلبان فعال مرکز هستند که زنان همیشه از خدمات ایشان بهره مند می شوند .
– 8 و15آبان, جلسات آموزش کنترل خشم به توسط خانم افسانه خدادوست –دانشجوی مددکاری اجتماعی ، با حضور اعضای گروه اش از ساعت 15 تا 16 برگزار شد. در این جلسه در مورد شیوه های کنترل خشم صحبت می شود و تمریناتی انجام شد. در هر جلسه تعداد 7 نفر از مددجویان حضور داشتند .
– در این ماه ،کلاس هم خوانی وهم نوایی خانم نیّره خادمی به دلیل فرارسیدن ایّام محرم برگزار نشد .
– 12 و 26 آبان ، خانم محمودزاده- متخصص مامایی مرکز- برای درمان مددجویان در مرکزحضور داشتند. تعدادی ازمددجویان از حضور، تشخیص ودرمان ایشان بهره مند شدند.
– 25 و 29 آبان، مددجویان غذای نذری دریافت کردند .
با تشکر از کسانی که زنان مرکز ما را در نذری شان فراموش نکردند .
– 25 آبان , 10 نفر از دانشجویان رشته پرستاری دانشگاه تهران از مرکز بازدید کردند. در ابتدا، جلسه ای در اتاق آموزش مرکز برای بازدیدکنندگان برگزار شد . در این جلسه خانم ارشد – مدیر عامل مرکز – ضمن معرفی مرکز و بیان ابعاد مشکلات اعتیاد زنان در جامعه، درباره تجربیات کاری خود در این حوزه صحبت کردند. در این جلسه ضمن پذیرایی از مهمان ها خانم ارشد پاسخ گوی سوالات بودند .
در پایان, بازدیدکنندگان از قسمت های مختلف مرکز از جمله بخش حرفه آموزی ومتادون درمانی بازدید بعمل آوردند و از تولیدات بخش حرفه آموزی نیز دیدن کردند.
– 25 آبان , چند تن ازمسئولان خیریه کارآفرینی رشد از مرکز بازدید کردند. توضیحات لازم را خانم منشی زاده مدیریت مرکز به ایشان ارائه دادند .
– روانشناس و مددکار مرکز؛ با حضور در کارگاهی سه روزه در رابطه با کاهش آسیب اطلاعات جدیدی کسب کردند و سپس در 25 آبان طی نشستی این اطلاعات را به سایر همکاران خانه خورشید انتقال دادند .
با تشکر فراوان از مدیریت مرکز و این دو همکار عزیز .
-12 و 26 آبان , جلسات آموزش الگوهای فرزندپروری توسط خانم فریبا اکبری اصل – دانشجوی مددکاری اجتماعی – با حضور اعضای گروه اش از ساعت 15 تا 16 برگزار شد.همه ی اعضای گروه ازمادران و دارای فرزند نوجوان هستند و در این جلسه در مورد شیوه های تربیت وفرزندپروری صحبت می شود. در هر جلسه تعداد 7 نفر از مددجویان حضور داشتند.
– طبق روال گذشته ، در پایان جلسات آموزشی ؛ هدایایی به شرکت کنندگان اهدا شد.

– دیگر خدمات مرکز :
– تعداد زیادی از مددجویان به درمانگاه زنان و کودکان در محله ارجاع شدند .
– 7 نفر از مددجویان برای دریافت خدمات چشم پزشکی به بیمارستان فارابی و 57 نفر برای دریافت خدمات دندان پزشکی به دانشکده دندان پزشکی دانشگاه تهران معرفی شدند.
– مددکار اجتماعی مرکز، در این ماه برای تشخیص و رفع مشکلات مراجعان ؛چند مورد بازدید منزل داشتند.
– مددکار اجتماعی مرکز ، در این ماه همچنان به دنبال دریافت شناسنامه برای گروهی از زنان و فرزندان فاقد شناسنامه مرکز ؛ بوده اند .
– اهدای شیرخشک،غذای کمکی کودک و پوشاک رایگان به نوزادان و کودکان مددجویان
– اهداء پوشاک گرم ، پتو، لوازم بهداشتی و مواد غذایی خشک و… به مددجویان.
– 4 مورد مشاوره در زمینه طلاق ، 56 مورد مشاوره روانشناسی، 157 مورد مشاوره و پیگیری مددکاری ،7مورد مشاوره حقوقی و195مورد ارجاع به مراکز بهداشتی – درمانی از دیگر خدمات مرکز در این ماه بود .
– طبق روال گذشته ، همه روزه مددجویان چای و یک وعده ناهار گرم دریافت کردند .

گزارش فعالیت های کارگاه حرفه آموزی :
– کارگاه حرفه آموزی مرکز به سرپرستی خانم ها سارا جعفری و سحر آقایی به برش و دوخت تعدادی ساک خرید، ملافه ، عروسک بافتنی و قلاب بافی ، ساخت گل سر و… پرداخته است. 15 نفر از مددجویان مشغول به کار در این کارگاه براساس تعداد موارد تولیدی و مدت حضور در کارگاه، دستمزدشان را به صورت روزانه یا ماهانه دریافت کردند .
همچنین در این ماه , سرکار خانم زهرا نصرتی در روزهای شنبه هر هفته ، کلاس قلاب بافی را بطور داوطلبانه با حضور گروهی از مددجویانی که در کارگاه حرفه آموزی فعالیت می کنند ؛ برگزار کردند . با سپاس از خانم نصرتی و پیگیری و تلاش صمیمانه ایشان .

گزارش فعالیت های تیم سیّار :
– در روزهای زوج هر هفته ، طبق روال گذشته ؛ گروه گشت سیّار در مناطق از پیش تعیین شده به سوء مصرف کنندگان زن و مرد ؛ سوزن سرنگ، کاندوم ، آموزش، خدمات بهداشتی ، پانسمان ، توزیع شامپو شپش و گال و دیگر خدمات رایگان را ارائه و درباره خدمات مرکز به آنها پیام رسانی کردند.
آیا می دانید 80 درصد سیگاری ها دچار کمردرد می شوند ؟
دکترمسعود فاخری بیان کرد :سیگار همان گونه که برای قلب فرد ضرر دارد و باعث کم خونی می شود ، دود آن می تواند در فضای غضروف و دیسک نیز وارد شده وبه فرسودگی زودرس غضروف بینجامد که اصطلاحاً به آن آرتروز می گویند .این جراح ستون فقرات گفت : اگر فردی سیگار نکشد اما در معرض دود سیگار باشد نیز دچار فرسودگی زودرس غضروف ها می شود. وی ابتلا به بیماری های دیسک کمر را در افراد سیگاری به مراتب بیشتر از افراد غیرسیگاری دانست و افزود:80 درصد افراد سیگاری دچار کمردرد می شوند.این ارتوپد وجراح ستون فقرات توصیه کرد : افراد در کارهای روزمره خود در یک وضعیت ثابت قرار نگیرند و کمی جابه جا شوند ، همچنین از دود سیگار دوری کنند و ورزش را از یاد نبرند .

برگرفته از مقاله ای پزشکی از شماره 2147 روزنامه راه مردم
معرفی مددجویان نمونه خانه ما :
دراین شماره ماهنامه کسانی را معرفی می کنیم که درسال 1392 بیشتراز بقیه مددجویان برای بهبود شرایط خود با مرکز همکاری کردند تا مرکز مکانی زیباتر و پاک تری برای زندگی همه ما شود .
خانم ها : ز- قنبری ، ا – سحردوست و م – حیدرزاده
دل نوشته ها و ابراز محبت رایگان مددجویان خانه ما :
اگر می خواهید محبت خود را به دیگران ابراز کنید با هماهنگی مدیریت می توانید پیام های خود را در این قسمت به چاپ رسانید .
لیلای عزیزم
تمام گل های زیبا را پیشکش روح مهربان و فداکارت می کنم . به اندازه تمام خوبی های دنیا دوستت دارم . همیشه در قلب منی . تولّدت مبارک .
مامان مصی (لاچینی) مهدی جان
سالروز تولدت مبارک . امیدوارم هر جا هستی ، سلامت و موفق باشی .
مادربزرگ و خاله ات ( سیراوند)

خون آلوده می تواند از طریق سوزن و سرنگ آلوده به اچ آی وی وارد بدن فرد سالم شود .

می توانم هر وقت که بخواهم مواد را کنار بگذارم .

بازگشت همه به سوی اوست
سرکار خانم مولود بشنوایی
با نهایت تاسف درگذشت مادر همسرتان را به شما و خانواده محترمتان تسلیت می گوییم و برایتان صبر و شکیبایی آرزومندیم .
مددجویان و همکاران خانه خورشید
گروه فرهنگی خانه خورشید
با مسئولیت سارا جعفری