پایگاه اینترنتی رسمی خانه خورشید
Header

مددجویان

گروهی از زنان مصرف کننده مواد مخدر در مناطق محروم به دلیل کاهش توانایی و عدم پذیرش در مشاغل و فعالیت های اجتماعی متداول و مجاز، برای تامین نیازهای مالی خود و خانواده به ویژه تهیه مواد مخدر، درگیر کسب درآمد از راه های غیر متعارف شده و با داشتن شرکای جنسی متعدد، از عوامل موثر در اشاعه بیماری های مقاربتی از جمله هپاتیت وایدز هستند

مددجویان خانه خورشید اغلب قربانی خانواده های خود هستند زیرا در حدود 77 درصد آنها در خانه هایی زندگی می کنند که دست کم یک مصرف کننده در آن حضور دارد. بیشتر زنان این مرکز توسط همسران خود به مصرف مواد تشویق شده اند تا به این ترتیب هزینه اعتیاد آن ها را نیز تامین کنند. این افراد اعتیاد خود را اغلب با تریاک آغاز کرده و پس از مدتی کوتاه جذب مواد مخدری همچون هروئین، کراک و شیشه شده اند.

در حدود 80 درصد مددجویان بین 20 تا 49 سال سن دارند و 52 درصد آنها به سختی قادر به خواندن و نوشتن هستند. متاسفانه مددجویان مرکز یا به طور کل از دریافت آموزش های ابتدایی محروم بوده یا قبل از اتمام دبستان به علت مشکلات شدید مالی و خانوادگی مجبور به ترک تحصیل شده اند.

این افراد به علت شرایط جسمی و روانی ناشی از اعتیاد، قادر به انجام کاری ثابت و مستمر نیستند و تنها 23 درصد آنها به طور غیر منظم و فصلی به کار مشغول هستند. این افراد به دلیل عدم تمرکز، نداشتن مهارت های بین فردی و حرفه ای، تحمل کم و اختلالات عصبی، قادر به یافتن کاری ثابت و انجام صحیح آن نیستند و به دلیل عدم مسئولیت پذیری اغلب از کار خود اخراج می شوند.